Když kokoti udělají dvě akce v jeden den vol. 2.0

Adam kdysi napsal tento článek, ten název mi přišel vtipný a výstižný, a tak na něj volně navazuji. Téma spíše pro Dwayna Dibleyho, ale ten už je docela dlouho nezvěstný, tak se toho chopím osobně. A nebudu chodit kolem horké kaše. Mám dojem, že se všichni posrali, jedou si svůj písek a hotovo.

Před 10-15ti lety se nestalo, že by se dvě bmx akce kryly. Prostě nestalo. Jednak aby o tom všichni věděli, jelo to ven přes stejné medium (tehdy bmx-street.com, tbb-bike.cz, případně Dirtbiker nebo eventuelně bmx-jicin.com), díky čemuž o sobě vzájemně věděli, a potom těch akcí bylo málo, jeden cenil druhýho, všichni se vzájemně navštěvovali a žilo to tak nějak dohromady jako jedna scéna. No a teď máme rok 2022 a podívejme se na to:

Zdroj: kalendář akcí na tbb-bike.cz (zaplať pánbůh za něj)

21.5.2022: Dirty Parks Challenge, Železnice X neanoncované MČR v minirampě, Praha

25.6.2022: Přeštěnice Dirt Jump Contest vol. 8 (!) X Bohnickej Dirt Contest 2022

23.7.2022: Vápenka  Jam X King Of the Yellow Hills, Žlutava

Tak a to bych blil přátelé. Pojďme po pořadě. Dirty Parks Challenge, Kudr to měl připravené dlouho dopředu a termín se pečlivě vybíral, okolo bylo Benjamin a FISE. Padlo to mezi kozy jako jasná volba, když najednou do mailu přibelhal Roman Čermák a jestli by to nešlo posunout, že možná bude v Praze dělat MČR v mini a kdesi cosi. Nešlo kámo, kdybys nebyl vocas, měl jsi ten termín v kalendáři, Kudr to měl jindy a všichni byli spokojení. Tady se maličko zastavím, jelikož jsem Kudrovi s Dirty Parks Challenge trochu pomáhal a tak jsem trochu více zainteresován. Začněme tím, proč to neměl Roman Čermák v kalendáři. MČR v mini, Roman Čermák je člen v podstatě nefungující české fbmx asociace, to znamená může si nandat punc MČR víceméně na cokoliv a samozřejmě hned má akce jiný ohlas pro sponzory i sporťáky. Letos se akce přifařila k jakémusi festivalu extrémních sportů na pražské Náplavce (či kde), kde je model jednoduchý: seženeš prachy (k tomu se ti hodí punc MČR i Praha), povoláš/zacáluješ Jenyho Valentu s cirkusem, pohlídáš si, aby ti něco zbylo a jedeš. Teď trochu fabuluji, ale myslím, že to je důvod, proč to nebylo venku déle (vlastně to nebylo venku vůbec), jelikož nebyla dlouho jistá ta zajištěnost, respektive rentabilita. Proti tomu Kudr, akce na super místě, který není potřeba postavit, rozpočet nula prd, tudíž to nestojí na ničem jiném než na tom, že pár kámošů pomůže doladit pár posledních věcí. Je to na světě, jede to a žije to, přesto díky neohlášenému MČR v mini se pár dobrých jezdců přetáhlo jinam a k ničemu dobrému to nebylo, protože proto. Nakonec argumentace Romana Čermáka, jde mi o propagaci bmx a kdesi cosi. Ty vole, a teď se na to podívejme v kontextu. Vše vychází z klasické omílačky, Praha, super akce, spousta lidí, propagace bmx, blablabla. Ok, jestli sportovní vyhrocené a vesměs unilé MČR v minirampě je ta správná propagace bmx je věc názoru, za mě však určitě ne. Smrdí to takovou tou klasickou písničkou, víc parků, víc vidět, víc jezdců, diváků, závodů, televize.. děvky, chlast a chlebíčky. Za posledních 10-15 let vyrostlo v ČR mraky parků, bmx dostupnější než kdykoliv předtím, je to na olympiádě, v televizi, je to všude. Přesto scéna a bmx celkově je neskonale menší, než tomu bývalo. Co to? Nebylo by spíše lepší super zábavný celodenní program pro děti na luxusním pump parku klidně někde v řiti v Železnici s exhibičním závodem profíků prezentujícím bmx v plné šíři pořádně promovat, streamovat a postarat se, aby to skrz všemožné kanály vidělo co nejvíce dětí? Ha, jiný úhel pohledu, že. Ale na tohle asociace nehraje a Roman Čermák už vůbec ne. Tak, to jsem si zabejčil a jdeme dále.

Přeštěnice, dělá je už 8 let milevská parta, jeden ze základních kamenů české trailsovo-dirtové scény. Termín je dán na pevno každý rok, jelikož je to součástí většího hudebního festivalu. Přesto bohničtí, kteří se se svým contestem snaží teprve prorazit a loni to bylo poprvé, kdy si vysloužili trochu pozornosti širší české dirtové komunity, vyhlašují v nevědomosti zcela nevhodný kolizní termín a trvají si na svém. Akce jsou pro stejnou skupinu jezdců, kteří u nás čítají dohromady možná tak 20-30 lidí, a konají se ve stejný den něco málo přes hodinu od sebe. Nechápu nic.

Nakonec Vápenka a Žlutava. Vápenka jam je zcela zásadní a poslední stálý jam české trailsové/dirtové scény. Koná se už několik let +-ve stejný termín a každý, kdo trochu sleduje dění, ví, že koncem července se sejdeme na Vápně. Žlutava je sice v prdeli daleko na Moravě a může se tvářit, že ji Vápenka nezajímá, celé to ale nedává smysl. Předpokládám, že organizátoři ze Žlutavy na nějakou Vápenku dlabou, jezdí jim tam stejně jiní lidé z Moravy, tak co. Ok, ale byli byste kluci rádi, kdyby vám tam přijeli všichni? Kdyby vám tam třeba přijel Kalbus s opičákem v tangách a plným cirkusem? Upřímně každý rok se o té akci dozvídám až zpětně, nevím proč. Dát to na stejný termín jako Vápno je totální bizár.

A tady nakousnu podstatné společné téma výše řečeného, alespoň tedy z mého pohledu. Ono je to jednoduché. Jsem na scéně od jejího počátku a znám hodně lidí, ale vlastně nevím, kdo stojí za Žlutavou ani contestem v Bohnicích. Proč? Byli jste někdy na Řáholci? Postavili jsme se spolu někdy na rozjezd v Milevsku na Vápně nebo jsme si tam už v pátek vožrali huby? Byli jste na Kalbusu nebo někde jinde, kde se sešla scéna? Nevím nic a stejně tak neví celá řada dalších lidí. Můžete dělat potenciální akci roku, můžete dělat, co chcete, ale pokud nebudete součástí scény, jezdit na akce, kámošit, nikdy to nebude fungovat dobře. Budeme se překrývat, vzájemně nasraní, nedohodnutí, rozpolcení.. Na českém mikro písku. Nechápu nic.

Nejvíc mě na tom mrzí, že se to týká hodně toho dirtu / trailsů. Čtyři akce za rok a jsou ve dva termíny.. S velkou pravděpodobností bude letos opět víkend v lese (aneb vzpomínka na Řáholec Jam), přijeďte kluci už v pátek, sedneme k ohni, dáme si pivko, seznámíme se a dohodneme, aby se tohle už nedělo, vždyť je to úplně na hlavu.

This entry was posted in Czech stuff and tagged , . Bookmark the permalink.

8 Responses to Když kokoti udělají dvě akce v jeden den vol. 2.0

 1. Viktor Karlík says:

  Čau všem. Co já vím tak Northwood trails (trailsy/dirty) u Bohnický bikrosky na svém Facebook profilu uvádí, že se akce se 25.6 ruší.

 2. Viktor says:

  Za mě ke Žlutavám – termín je +- stejný posledních 10 let.

  V našem okolí je to jeden z mála spotů co drží pohromadě s pravidelnou každoroční akcí.

  Jsme dycky rádi že dojede i někdo z Čech nebo jinama.

  Už několik let po sobě Víťu přemlouvám, ať se na to nevysere a udělá to znova.

  Víťa sám napsal svůj pohled na věc sem do komentářů, ale nejde vidět.

  Vzájemné urážení těch pár bláznů co se na to ještě nevybodli scénu nikam neposune!

  Dirtu zdar!
  Viktor

 3. Víťa says:

  Když už jsme teda za dementy, tak tady napíšeme pár faktů:
  1. Zveřejnění termínu a události na FB – Vápenka 30.5.2022, Žlutava 10.1.2022. OK. Možná jsme nedali propagaci a neposlali všem ze scény na email a na stránky že děláme akci, ale když je ta scéna tak “malá”, tak by se to dalo dohledat nebo ne?
  2. Proč jsme teda v termínu 23.7….Vždy máme termín kolem 19. července. Ano původně jsem chtěl 16.7., ale tento týden jsou hned vedle skoků na motokrosové trati jejich závody. Můžu to přesunout na týden potom? Jasně obvolám všechny kapely na after, brigádníky, řeknu produkční agentuře ať vyfakuje jinou akci a přemluvím lidi ať zruší dovolené… Upřímně, kdo z Vás by dojel, když jsme v prdeli na Moravě?
  3. My na Vápence jamu byli 2020,2019, kdy vy u nás? Proč ne potom? Protože třeba řešíme bydlení, podnikáme, máme rodiny a jsme rádi, že dáme každý rok skoky ve volných chvílích dohromady a můžeme se 2x za týden projet a můžeme naplánovat jednu kalbu. Sorry, že nejsme známé mediální tváře celé scény a nejezdíme plácat do Čech a se všema se neznáme. Jsme snad proto horší?
  4. Možná je taky potřeba se zamyslet nad tím, proč lidi z Moravy serou na akce v Čechách…
  5. Kdo za tím stojí – Vít Daněk a Viktor Pospíchal.

 4. hout says:

  No vida kluci, hned se to rozproudilo a příště dohodne bezpochyby lépe, haha.
  Dementi nejste, naopak, respekt vám za všechno, co děláte, není to prdel, sám to vím nejlíp. Nicméně, vaše jména slyším poprvé, kluci z Vápna taky a spousta dalších taky. FB je na hovno coby informační medium, obzvlášť, když se lidi neznají a je to daleko, prostě se to nepotká. Já vím, že bude Vápenka jam od začátku dubna, možná ještě dříve, odkdy je to na TBB nevím. Byli jste venku dřív, ok, možná se kluci z Vápna měli zajímat, jestli se s něčím nekříží. Ale oni mají Vápenku a Vápenka jam, jak jsem psal v článku, poslední velkou a dobrou trailsovou akci u nás na ultralegendárním spotu, která má už hodně let daný termín. Kdybych dělal akci v podobný termín, zjistím si, jestli bude nebo ne.
  Říkáte proč nedorazíme my. Můžu mluvit jen za sebe a je to jednoduchý, nestíháme jezdit ani na tom, co máme, nestíháme to dokonce ani udržovat. Mám lajnu před barákem, super zábavnou, rok a půl jsem na ní nejel. Proč bych jel někam do čudu? A třeba bych jel, ale potřebuji důvod, tady jsou moje důvody: Máš fakt dobrý skoky (myšleno trailsy na úrovni alespoň Vápenka a lepší) nebo mega akci typu Dirt & Roll nebo jsi prostě kámoš a za kámošem jedeš na jeho akci ho podpořit. Do jaké kategorie vás mám zařadit?
  A teď co jsem nakousnul v článku, pár příkladů jak to funguje, kdysi jsme byli v Linzi na Austrian King of Dirt, pojezdili, pokalili, trochu udělali dojem, trochu bordel, místní pak přijeli k nám na Garden of Dirt, Jirka Zouhar byl na prvním Řáholci s Papálem a bráchou už od čtvrtka a pomohli našejpnout skoky, jeli jsme tam potom už v pátek s Kudrem na Neboj se lopaty i když chcalo a předloni přijeli s Kalbusem, kluci ze Suchdola začali jezdit na Vápno, do lesa, ke mně na zahradu, vždycky přišli s pětitunovým desetimetrovým brkem a byla s nimi prdel, najednou jsme kámoši a i když mají menší skoky, jedu za nima na akci, když mají jam. To samý Uši v Jeseníku. No a potom kdokoliv z těchto lidí když má pravidelnou akci, vzájemně si pohlídáme, že se nekrejeme a naopak se těšíme, jak se navštívíme. A to se v tomto případě nestalo. To byla pointa, ne si zanadávat, že jste dementi a kdo větší.
  Jinak ještě jednou respekt, že něco děláte. Kdybyste chtěli, kontakt na mě není problém sehnat, případně je kontakt i zde, pošlete info a plagoš, pěkně už v lednu, já to rád zveřejním a hned je to na lepší cestě, že se ty akce nepotkají. Mějte se chlapi, ať se vám daří.

 5. Viktor says:

  Zařaď nás do kategorie kámoši a dojeď to zkontrolovat. (;
  Ale jsme tady v našem kraji trochu divní, jezdíme a stavíme spolu i když nesdílíme průměr kol v palcích.

  • hout says:

   No jo, problém je, že parta, co se sama zařadila mezi kámoše už dávno, dělá jam ve stejný den a ještě k tomu na super skokách 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Calculate *