Rozhovor s Benďákem o projektu ve Stráži

Jak jsme již informovali, ve Stráži pod Ralskem roste zastřešené trailsové hřiště, věc nevídaná v rámci celý Evropy, kdo ví, kolik je podobných míst na celým světě. Za vším stojí Honza Benda alias taťka Benďák, místní to bmx nadšenec s hlavou i srdcem na správným místě, táta dvou kluků, malýho Kuby a staršího Honzy, kteří oba lítají na malým kole jak o život. Tenhle člověk si bezpochyby zaslouží velký respekt za to, co vytvořil a vytváří pro českou bmx scénu. Kromě toho je však Benďák taky fajn typ, vždy nad věcí, ochotný pomoci, s nohama na zemi a zdravým rozumem, přitom je pro každou zábavu, kterou dovede banda bmxových kreténů, jako jsme my, vymyslet. Co navíc osobně považuji za velmi důležité, ačkoliv sám nejezdí, Honza velmi dobře pochopil, o čem vlastně bmx je. Že to není jen o drcení doublewhipů v parku a hrocení závodů, vůbec ne. Bmx je hlavně o zábavě, tohle Benďák dobře ví a za to všechno ho mám rád. Rozhodl jsem se Honzy zeptat na pár věcí ohledně nového projektu ve Stráži a vzniknul z toho tento rozhovor. Pohodlně se usaďte a čtěte.

1. Čau Honzo, spousta lidí tě zná, ale spousta taky nemusí. Můžeš se v rychlosti představit?

Čau Houte, je mi o 8 let víc než Tobě, pracuji jako báňský záchranář, mám na starosti SK Ralsko Bike, tzn. halu a hlínu venku a od Novýho roku taky novej zastřešenej bikepark ve Stráži, jsem zastupitelem města Stráž, mám dva kluky a ženu bez kterých bych byl se vším úplně v pytli a kdo mě chce poznat víc, ať přijede do Stráže.

2. Jak jsi se dostal k bmx a proč jsi radši nešel do perspektivního fotbalu či hokeje, místo podpory nevděčnýho ježdění na dětským kole?

Nevybral jsem si to sám, ale moji kluci Kuba s Honzou. Začalo je bavit ježdění na malejch kolech a tak jsem je v tom začal podporovat, jak se jen dalo. Není to tím, že bych hokej a fotbal neměl rád, já kopal do balonu od malička a i teď, když je chvilka času, tak jsi jdu rád s chlapama ještě zahrát fotbálek. Ale během času, když už kluci jezdili trošku dýl a poznal jsem trošku podmínky pro ježdění na malých kolech v Čechách, tak jsem si řek, že by se s tím mělo sakra něco udělat a netlačit všechny peníze, který se dají na sport sehnat, jen do fotbalu a hokeje. Freestyle BMX je krásný a je potřeba ho tady u nás pořádně podpořit.

3. Sám nejezdíš, přesto dáváš bmx prakticky všechen svůj volný čas a nemalý finanční prostředky. Co ti to vlastně dává a přináší?

Radost.

4. Co tě táhne k tý hlíně? Dneska u mladých fotříků s talentovanými dětmi frčí spíš park v cirkus stylu, aby to ten kluk „někam dotáhnul“. To asi není tvůj styl..

Na hlíně je nejlepší ta pohoda, která tam vládne a není to jen na trailsových jamech, ale i při závodech je to takový přátelštější. Já na stylový trailsový jezdce, když jezdí, koukám s otevřenou pusou a velkým obdivem a respektem. A svým klukům říkám ať jezdí tak, aby je to hlavně bavilo. Né že bych je vůbec nebuzeroval a nechal je dělat, co se jim zachce, to zase né. Musím je občas dost zklidnit, ale snažím se je do ničeho nenutit, chci, aby si vybrali svoji cestu sami.Tím ale vůbec nechci zatratit parkové ježdění, je plno výborných parkových jezdců, které mám moc rád, je na ně moc hezký pohled při ježdění a s mnohými jsem dobrej kamarád.

5. První tvůj velký projekt byla hala, pak přišla venku hlína a teď dokonce střecha s trailsama, vše s podporou města. Můžeš prozradit, jak je vůbec možný město přesvědčit o takovýchto projektech a co je k tomu třeba?

Nejvíce je potřeba neustále a pořád dokola přesvědčovat zastupitele, ale i všechny lidi, kteří projeví trocha zájmu o FBMX o tom, že to není jen přiblblá zábava pro pár poblázněných kluků na kole, ale že je to plnohodnotná volnočasová aktivita jako cokoliv jiného a že bikeři nejsou banda kreténů.

6. Předpokládám, že doma asi nemáš tiskárnu. Z čeho je to tedy celý financováno?

Tak ten poslední zastřešený bikepark je financován ze 75 % z dotace Ministerstva pro místní rozvoj a z 25 % je spoluúčast města Stráže p. R.

7. Jaký je alespoň přibližný rozpočet střechy plus všeho, co má být pod ní?

To je trošku složitější. Celý projekt, který jsem naplánoval se jmenuje multifunkční volnočasový areál a neobsahuje jen zastřešený bikepark. Vyroste zde ještě dětské hřiště plné prolejzaček, dětských klouzaček apod. Součástí je také venkovní posilovna pro seniory a k tomu ještě vznikne kolem celého areálu nová cesta. Vše dohromady bude stát asi 10 mil. s DPH.

8. Kde se vlastně vzala ta myšlenka postavit střechu s trailsama, mini a resifunboxem?

Myšlenka vznikla hlavně kvůli našemu podnebí, které u nás máme a které po většinu roku nedovolí na hlíně jezdit, tak jsem to chtěl trošku vylepšit. No a k učení nových triků jsem chtěl ten resifanál, protože těch je u nás taky hrozně málo. O minirampě jsem mluvil už dlouho, protože těch je u nás taky pomálu, jedna se spinou v Pardubicích a jednu suprovou minošku má Jeny.

9. Jaká je rozloha zastřešenýho prostoru? Výška stropu?

Střecha je 25 x 50 m. Výška na kraji je 5m a uprostřed 10 m.

10. Kolik prostoru dostane hlína?

Budou 3 lajny.

11. Vím, že u vás není úplně jednoduchý sehnat dostatek hlíny. Máš to už podchycený a kolik hlíny vlastně bude potřeba?

Všechnu hlínu musíme dovážet, protože u nás kam kopneš, tam je písek. Takže pořád někam volám, ptám se a otravuju kdekoho. Některý už si ze mě dělaj srandu. Ale na tyhle 3 lajny už bychom měli mít hlíny dost s tím, že jsme zaplatili jen za dopravu, ale i tak to stálo docela dost. Mělo by nám na to snad stačit 30 velkých tater hlíny, když ne, máme ještě nějakou zálohu.

12. Přiložený model skoků je jen přibližný, nebo tohle je už konečný Kudrův návrh? Jak ty skoky budou vlastně velký?

Tohle už je konečný Kudrův návrh, ale samozřejmě je to jen na papíře, takže skutečnost může být trošku jiná, to se uvidí při stavění. V tomhle spoléhám na Kudra, ten ví přesně co a jak udělat nebo neudělat.

Skoky budou od 3 metrových až po 6 metrový. Zajezdí si každý, od začátečníků až po profíky. Samozřejmě skoky nebudou jen pro bmx, ale i pro mtb. Jsem domluvenej s Kudrem, že skoky budou jezditelný pro všechny, aby byli všichni spokojení.

13. Předpokládám, že budou skoky osvětlený?

Určitě budou osvětlený, akorát v rozpočtu na celý areál už na osvětlení nezbyly prachy, takže ho budeme muset dodělat až po dokončení a předání celého areálu. Budeme ho muset udělat na vlastní náklady, snad se najde nějaký sponzor, nebo něco vymyslím. Ale osvětlení bude, bez něj by to celý nemělo smysl.

14. Kdy se můžem dočkat ofiko otvíračky a na co všechno se můžeme těšit?

Ofiko otvíračku bych chtěl co nejdříve v lednu 2013, aby mohli všichni co nejdříve jezdit a pak někdy na jaře, až bude hezky, bychom to udělali s velkou parádou a se vším co k tomu patří, aby nám bylo dobře.

15. Bude nějaká oficiální otvírací doba a vstupný?

S největší pravděpodobností bude otvíračka úplně stejná jako do haly a se vstupným to bude stejný. Přijedeš k nám, zaplatíš 70 kaček a můžeš jezdit kde chceš, v hale, venku na dirtech nebo v zastřešeným bikeparku. Jo a všichni budou jezdit v helmách Houte! hehe

Hehe, voe, já věděl, že jsem v řiti..:-)

16. Jsou nějaký firmy, který podpořily výstavbu a provoz?

Jsou, ale nebudu je zatím prozrazovat.

17. Jak bude zajištěna údržba, aby byly skoky v dobrý kondici?

Hlavní údržbu má na starosti Kudr. No a běžnou údržbu? To si doufám už lidi, kteří si k nám najdou cestu a přijedou si zajezdit, udělají sami. Najdou se i takový, kteří do ruky nevezmou lopatu ani za nic, v tom případě to udělám já s Kubou a Honzou.

18. Střecha otvírá zcela nový možnosti, nějaký plány do budoucna? Jít cestou třeba velkých zimních závodů Christmas Classic, nebo spíš pohodovýho jamíku na jaře, až už bude tepleji?

Jamík určitě a něco většího snad taky, ale na to je ještě dost času, teď je potřeba vše včas dokončit.

19. Jak to vypadá s hlínou venku? Přeci jen letos bude kroutit už třetí rok prakticky beze změny..

Nejdřív to vypadalo, že to budeme muset zbourat a hlínu použít pod střechu, to se ale snad nakonec nestane. Chtěli bychom to trochu předělat. Kuba říká něco o tom, že to chce všechno rychlejc a vejš a hlavně víc do trailsova. Nevíš náhodou Houte od koho tohle má?

To musí mít od nějakýho moudrýho člověka 🙂

20. Letos se jelo ve Stráži už podruhý úspěšně MČR v dirtu, hodláš do toho jít znovu?

Myslím, že potřetí za sebou by se to nemělo jet na stejným místě a měl by do toho jít někdo jiný, ale nechám to na jezdcích a na FBMX asociaci. Pokud by měli zájem a chuť to jet u nás, tak jim rád vyjdu vstříc.

21. Máš v hlavě ještě nějakou další šílenost, kterou nás hodláš překvapit? Bikrosku, pumptrack, trailsy z kopce mezi borovicemi, co ti tam rostou?

Na tohle jsem Ti chtěl rovnou odpovědět, že ne! Ale teď mě tak napadá, že by se ještě možná našlo nějaký místečko na pořádnej betonovej bazének, co říkáš? hehe.

Hehe, na to ti nehraju, mě dostaneš jen na trailsy mezi borovicema z kopce dolu 😀 Ale jinak samozřejmě proč ne.

22. Moudro na závěr, díky čau, cokoliv..

Ať všichni co jezdí na malejch i velkejch kolech nezapomínaj na to, že se jezdí hlavně pro radost a pro zábavu, a že ze všeho nejdůležitější je zdraví, aby jste všichni mohli dělat to, co vás nejvíc baví.

23. Doplňková otázka: Nechceš se konečně přestěhovat za kreténama do JC?

Kretény z JC mám moc rád, ale stěhovat se k vám určitě nebudu, to by mě zabilo. Jestli se někdy budu někam stěhovat ze Stráže, a to se mi vůbec nechce, tak to nebude v rámci ČR, protože z toho co se tu teď děje na politický scéně se mi zvedá žaludek a jestli si tu lidi zase zvolí zrůdy rudý, u toho já být nechci. Ale to je už na jiný téma.

Díky čau.

Taky díky čau Benďáku.

Kudr nastupuje snad už příští týden, těšte se na další updaty ze Stráže, jak se věci hejbou kupředu.

This entry was posted in Czech stuff and tagged , . Bookmark the permalink.

3 Responses to Rozhovor s Benďákem o projektu ve Stráži

 1. loner says:

  Jo Jo Jo, paráda, skvělej rozhovor, při první návštěvě JC to pak vezmu rovnou do Stráže. Jsi borec Benďáku!!! Ať to všechno klape jak má.

 2. Adam Robenek says:

  Dobrá práce Houte!

  Tato respekt!

 3. kuba najman says:

  Známe ho všichni jak svoje boty, ale takovejhle rozhovor stejně člověk shltne na posezení. Díky Houte a Díky Honzo!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Calculate *