Hazelwood je jiný svět!

Mark Potocz sdílnul na FB uvítací video do Pittsburghu z letošního léta a podzimu a mně po dlouhé době spadla brada. Hazelwood je prostě trailsový spot z jiného světa. Video vždycky zkreslí skutečnou velikost a vzdálenost skoků a stejně tak poletů a to tím směrem, že ve skutečnosti vypadá vše větší, vyšší a delší a troufnu si říct, že se tak stalo i tady, ale stejně jsou ty rozměry a ty polety tak obrovské, že jsem dlouho nic takového neviděl (a kdoví jestli vůbec kdy jsem něco takového viděl, co se trailsů týče). Z návštěvy Hazelwoodu si pamatuju, že u spousty skoků jsem stoupnul k odrazu a nebyl vidět dopad, jen hromada zelené džungle a i z videa si toho někde jde všimnout. Přesto to asi funguje dokonale a háže to tam, kam má. Taky mě hodně baví soudržnost a totální nadšení a odhodlání té party, která už tam funguje slušnou řádku let a spot mají vyšejpovaný až do nesmyslu, navíc všechno dost široké. Sakra kde na to berou čas a sílu? Jako docela dobrý kontrast je srovnání s dalším hliněným spotem ve videu (nebo je to jen malá lajna Hazelwoodu?) a pak ti dojde, jak neuvěřitelný Hazelwood je. Další ježdění na DIY spotech taky dobrý, ale mě stejně nejvíc baví ta džungle. BTW jsou to magoři, že si na těch odrazech jezdí na skejtu a s pegama? A stejně se jim to nesype…

WTP 6.9

Summer/Fall 2020 edit of a small part of the Pittsburgh BMX scene. This is a precursor to Welcome To Pittsburgh 69 which will be released in the Fall of 2021. Welcome To Pittsburgh 69 will be ten times the video that Welcome To Pittsburgh 6.9 is, it’s mathematically guaranteed.

Posted in Czech stuff | Tagged , | 2 Comments

KALBUS – galerka od Emeta

Milan Tykal aka Emet mi poslal co mu zbylo z Kalbusu. Měl jsem za to, že s pamětovou kartou vzalo za své vše a jsme v čudu a ono ejhle, docela slušná várka fotek se zachránila. Sice žádné extra momentky, hlavně ježdění, ale za to super kvalita, na kterou jsme od Emeta zvyklí. Linz a Skalka, vzpomínka na léto a Kalbus, pojďte si.

Continue reading

Posted in Czech stuff | Tagged | 4 Comments

Lookback – LES July 2008

Jeden z prvních portálů pro videa obecně z extrémních sportů byla Mpora. Mošnik (jeden z původních členů jičínské bandy a zakladatel bmx-jicin.com) tam už možná před 15ti lety založil účet pro Dwayna D. a jeho videjka. Bylo tam v podstatě vše, co jsme tehdy někde natočili a střihli. Poté se Mpora začala přeorientovávat, ale původní obsah tam zůstal. Až najednou bum, Mpora změnila sama sebe a nezůstal kámen na kameni včetně našeho materiálu. Některý ty věci jsou zmizelé nadobro, něco zůstalo u mě na disku a tak to pomalu budu házet na youtube.

První věcička je z roku 2008. Moje poslední studentský léto, dělali jsme s Matesem Garden of Dirt a jezdili na kole o několik set šest. Z toho videa přímo čiší, jak jsme byli vyježdění, mladí a zejména jak nás to baví. Skoky tehdy ani trochu nebyly to co dnes, nejvíc je to vidět na Levý a skok přes klopenku, kde se dnes skáče do nebe a tehdy nic. Ale velká z dropu nebyla k zahození (její první skok, levý hip, dodnes považuji za to nejlepší, co jsme kdy v lese postavili) a Střed už taky docela lítal. Jezdil jsem tehdy na bikrosovým S&M RV, to byl super rám, pro který jsem si už v roce 2002 dojel do Mnichova. Na vidku je spousta zajímavostí, tak například více jak polovina lajn už nestojí, konkrétně první Backspace, Velká z dropu, Candle lajna, první EMO (to sice stojí, ale úplně jinak rozvržený). Pak je to taky snad jediná lesní session, kdy jezdím v helmě a točím regulérně 360, po tom posledním pokusu jsem se nasral, že mi to nejde do jízdy (přitom ten skok na 360 vůbec nebyl vhodný), měsíc ji nedělal, pár si jich dal u Matese na zahradě před Garden of Dirt, jednu odšlápnul, měsíční berle a vysral jsem se definitivně na to. Kudrova 360 na posledním je jeho první 360 v lese na regulérním skoku, do té doby ji dělal jenom na malým step-upu. Proto se tam raduju. Měsíc na to už mu fest chodila na Garden of Dirt a chodí mu dodnes. Mates tehdy jak je tam vyježděnej, Křeč si to tam dává na pohodičku na svým 20ti kilovým FAčku, Mošnik tam hrotí Backspace, holt to byly časy.

Kvalita videa není nic moc, mám jen kdo ví co za export z Premiéry, ve který jsme obvykle všechno stříhali. Originál ještě nevypadá zle, ale youtube to úplně nezvládl. No ale co, pořád docela pěkná dávka nostalgie a historie lesa. Check it.

Posted in Czech stuff | Tagged , | Leave a comment

Střípky z Kalbusu a konce léta

Jednoduše stručně. Zase se jednou dofotil film. Trocha kalbusu a dvě sesh v Rockli a vejlet na Vápno!
Víc v popiskách fotek!

Asi skoro celej a veselej ansámbl.

Continue reading

Posted in English stuff | 2 Comments

L.E.S. Trails 2020 by Kudr

Kudr letos už na jaře prohlásil, že bychom mohli udělat video z celýho roku. Kameramana ve stálý lesní crew (ha, tenhle výraz mi přijde docela vtipnej, ambiciózní :-D) už hodně let žádnýho nemáme, a tak se Kudr ujal věci sám a snažil se z každý session posbírat pár záběrů alespoň na telefon. Rok to byl našlapaný vším možným, podzim bída, takže těch sessions zase tolik nebylo, navíc žádný pózy a opakovačky na kameru, prostě normální ježdění, ale přesto dal Kudr dohromady docela zajímavý materiál, kde se projede spousta lidí a má to dobrý vibe. Většina záběrů je z Dicku a Bordelu, WC tam dokonce snad není vůbec, to jsou nové pořádky. Ale tak to je, WC pomalu zarůstá mechem, Levá není ani zdaleka co bývala a Dick s Bordelem nás baví. Dost řečí, LES 2020 od Kudra, dobře von, check this out.

Posted in Czech stuff | Tagged , , | Leave a comment

Šedivo, zavřeno a skoro nic nemůžem

Nemusím nic moc říkat. Je to nejvíc v prdeli podzim za x let. Trochu si za to můžeme my a vláda rozhodně nic moc nezlepší.
Inspirace na co se kouknout a co si přečíst.

Continue reading

Posted in English stuff | Leave a comment

KALBUS – galerka

Jak jsem se doslechl, Emetova karta odešla do věčných lovišť, jestli něco zbylo není jistý, takže tenhle nášup fotek od Fishe je možná jediný ucelenější soubor z letošního fenomenálního Kalbusu. Chybí spousta zábavy a  detailů, večírky a podobně, ale Fish byl regulérní účastník zájezdu a žádný profi fotograf, takže buďme rádi za to, co máme. Původně jsem to chtěl celý popsat, ale potom jsem si říkal, že je to vlastně zbytečný, kdo byl ví, kdo neví, stejně nepochopí.

Takže tady jediná poctivá várka fotek, KALBUS 2020 by Fish, díky za to kámo.

 

Posted in Czech stuff | Tagged | Leave a comment

Fingerscrossedbmx – Vojta Pánek

Fingerscrossedbmx, projekt Rubena Alcantary a Garretta Byrnese jste možná už někde zaznamenali. Snaha dostat bmx kolo na jiný, neprobádaný terén, terén horských kol. S tím souvisí samozřejmě hardware, kde si bez odpružení a pořádných brzd prostě nezajezdíš. Rubenovi to šrotovalo v hlavě docela dlouho, až trochu pokus omyl sestrojil první prototyp odpruženýho bmxka, ten potom vyladil a začal na tom lítat s novým elánem jako o život. Údajně takhle hodně a s takovou radostí nejezdil na kole hrozných let. Svoji verzi si potom sestrojil jeho kámoš a další legenda Garrett Byrnes, který ale zůstal u hardtailu, tedy pouze odpružený předek, že je to ještě víc bmx a to ho baví. Upřímně, celá ta myšlenka se mi líbí. Horský mi nesedí, připadám si na tom jako vosa na bonboně, neobratný, vysoký, není to ono. Ale mít bmxko, na kterým to můžu pustit dolu nějakým bikeparkem, to bych si klidně zkusil. Se stejnou myšlenkou si začal pohrávat Vojta Pánek poté, co si Rubenovo kolo v Malaze na vlastní ruce vyzkoušel. A nakonec sestrojil první opružený bmx v ČR, o čemž vyšel článek tady na TBB. Vojta tam popisuje, jak na to přišel, jak se mu na tom jezdí a tak. Ale upřímně, čekal jsem ještě trochu obsáhlejší čtení. Chybí třeba bližší detaily geometrie, kde vzít vidlici, tlumič, pláště apod., a v neposlední řadě, kolik taková sranda vlastně stojí. Každopádně Vojta Pánek je pán a potlesk za tento první Fingerscrossed bmx u nás, těším se, jak se na tom jednou projedu.

Posted in Czech stuff | Tagged , | Leave a comment

Ben Wallace

Bena Wallace jsem poprvé zaznamenal v roce 2005 v Kolíně nad Rýnem na Masters, kde ještě jako dost mladý cucák zajel tuším druhý flek v parku. Byl takovou tou novou nastupující generací, která jede tailwhipy jak na běžícím pásu a celkově sype triky jeden za druhým. Hlínu tehdy vůbec nejel. Potom si ho vybavuju v roce 2007 na Rebel jamu v Berlíně, v parku opět nasazuje nejvíc, k tailwhipům v nesmyslných počtech ale přidává parádní styl, jaký nikdo nemá. Dirt opět nejel. Potom další střih a Ben Wallace dává na Worlds v Kolíně 2009, kde byly největší skoky, co jsme kdy na contestu viděli. Celkem čumím, co dělá Ben Wallace na hlíně? Nakládá nehorázně, k tomu lítá o metr výš než všichni a ten styl.. Rok na to už se stěhuje do US, kde začíná vystrkovat růžky na největších dirtových contestech a v dalších letech se usadil mezi nejlepší dirtaře objíždějící tehdejší Dew toury, nic většího nebylo. Přinesl kombinaci stylu ala Bohan a těch největších triků. Jednou bral tuším dokonce druhý nebo třetí místo celkově. Další střih, bmx dirt jump jako disciplína defakto zmizela, přesunula se na velký kola a hotovo, bývalí bmx dirtaři nemají platformu, kde ukázat co umí. Namátkou třeba neskutečně rozjetý Leandro Moreira, Ben Wallace a spousta spousta dalších, dirtový contesty prostě nejsou. Někdo přelejzá na park a street, někdo do bazénů, někdo mizí a někdo dělá co umí. Jako třeba právě Ben Wallace, který natočil trailsový videjko. Sakra chtěl bych to z Posh nebo Catty, ale i tohle beru. Protože trailsových videí, kde jezdí top trikovací jezdci, těch je jako šafránu. A Ben Wallace si troufám říci, je naprostý unikát. Je to takový mix oldschoolu a new schoolu plný velkých triků i stylu, na klid a čistě, zkrátka velká paráda. Kdo viděl, může znovu, kdo neviděl, ať kouká, stojí to za to.

Posted in Czech stuff | Tagged , | Leave a comment

Can You Dig It je zpět

http://canyoudigitbmx.com/wp-content/uploads/2014/11/Can-You-Dig-It-Small.jpeg

Can You Dig It Bmx, zcela zásadní a troufám si říct, že dnes už i legendární trailsový web, se po dvouleté odmlce vrací na scénu. Can You Dig It vzniklo tuším v roce 2012 coby soukromý projekt Jona Saunderse, týpka někde od Washingtonu D.C. nebo tak, tedy east coast scéna (což je poměrně široký pojem). Kombinace slušnýho backgroundu v racingu, pořádné trailsové zapálenosti, tahu na bránu a jasně vytyčenýho cíle brzy začla plodit své ovoce a po pár letech se Can You Dig It stalo opravdu mediálním středobodem pro celosvětovou trailsovou scénu. Už nebylo potřeba googlit a hledat, sledovat různý weby, sociální média a kdo ví co, stačilo si checkovat Can You Dig It a neuteklo vám nic. Na druhou stranu web bohužel zůstal amatérským projektem, bez fotografů, vlastního obsahu, reportáží ze světa nebo i jen z různých scén a spotů ve státech.. Bylo to opravdu jen shromaždiště všeho s trailsy spojeného. Ale i to je mnohem víc, než nic, jak se ukázalo za poslední dva roky, kdy se web zastavil. Stalo se tak po zvláštní roztržce, o které jsem tady psal . Dva roky se nic nedělo a ačkoliv jsem měl kdysi k webu výhrady, opravdu mi to trochu chybělo. Nemám čas ani chuť sledovat všechny možný weby, natož potom peklo sociálních sítí a na Can You Dig It se člověk mohl spolehnout, že tam vše bude, bohužel tedy i včetně spousty balastu a průměru, který vidět ani nepotřebuju. A teď konečně k věci, tak před měsícem jsem úplně náhodně kliknul na tuhle stránku a světe div se, Jon se rozhodnul vrátit a Can You Dig It je zpět. Takže klikejte a checkujte, pro trailsový nerdy vůbec příznivce, středobod je zpět a zase máme všechno na talíři. Díky za to.

Posted in Czech stuff | Tagged , | Leave a comment