ŘÁHOLEC JAM 2024 – první info

Jak jsme již informovali, po dlouhých pěti letech se při oslavě 20ti let lesa znovu uskuteční legendární Řáholec Jam a zde přinášíme první větší info, co bude a jak bude. Termín 23.-24.8.2024. Ano, začínáme už 23.8., což je pátek. Sejdeme se za časného odpoledne, narazíme pivo, pustíme muziku a půjdeme se projet, na klid a na pohodu. S večerem možná nějaká vtipná soutěž a později jedna pro Řáholec netradiční hudební vložka. Zatím ve fázi možná. Každopádně na Řáholci se skalní vždy scházeli už v pátek a radovali se ze společného setkání, tak proč to neudělat ofiko a pěkně si to užít.

Sobota den D, jezdíme, pivo pijeme, soutěžíme, vždyť to znáte. Po letech osvědčenýho Cash For Tricks konceptu si dáme změnu a to klasický contest na Bordelu, pochopitelně v trochu uvolněným duchu. Prize money 10 000 Kč pro deset nejlepších killerů, jsem zvědav, co se bude dít.

Na styl se letos pojede samostatně na Nový svini, poslední, největší a zároveň super zábavná lajna si o to přímo říká. Dáme třeba 30 minut session, kdo má koule a styl?

Kromě toho rozhodně motokros na oldschool raketách, jaký se jel na posledním Řáholci. Sice budou chtít trochu poladit, ale pořád ty mašiny máme, tak proč to nevytáhnout, minule to byla velká sranda. K tomu ještě minimálně jedna nejezdící soutěž, kterou představíme na místě, inspirována Kosákovou demencí, což z něj dělá rovnou žhavýho kandidáta na vítězství. Ovšem o překvapení na Řáholci nebývá nouze, takže se třeba budeme divit.

Až to všechno dojezdíme, možná se něčeho najíme a dáme si muziku. Afterparty jsme letos nepodcenili ani trochu, právě naopak. 20 let je 20 let, to si prostě zaslouží oslavu jak se patří a taky že jo. Na rozjezd začne Chlívek, jičínský band se zaslouženými lesními členy Holmesem a Dušanem, loni se na Háčku uvedli náramně. Po nich nastoupí pražská kapela Jet8, představte si Braindead, kde místo Kudra řve vymazlená kočička, k tomu hrají dva saxofony a celé to neskutečně šlape. To je Jet8 a na to se těším.  No a hlavní superfinále, je nám ctí toto oznámit, inspirováno Vápenkou a ultimátními rapy, člen legendárních Supercroo osobně, na Řáholci vystoupí.. JAMES COLE!!! Ano, čtete správně a nic víc snad ani není potřeba říci. Zkrátka afterparty bude mocná.

Spousta dalšího zatím necháme zastřeno, něco se ještě povede, něco třeba ne, ale i tak věřím, že bude Řáholec Jam řádnou oslavou legendárního spotu, kterým LES bezpochyby je. Oslavou, kde se zase všichni v jednotě sejdeme a užijeme si společně trailsového ježdění se vším, co k tomu patří. Zváni jsou všichni, co mají rádi bmx a lesní punkovou svobodu, mladí staří střední, bez kola i s kolem, malý velký, v sukni i bez ní, s kočárem i bez něj. Už se těším.

Pro ty co neví a neznají, L.E.S. trails při svých 20ti letech čítá přes 50 skoků namotaných v osmi lajnách od v podstatě pumptracku a baby lajny až po pořádný trailsový rockenroll, vše příjemný a funkční pro všechny.

Na závěr se sluší říci ještě jednu podstatnou poznámku, sága se rozhodně nevrací, Řáholec Jam 2024 je jednorázové a ojedinělé setkání při oslavě neuvěřitelných 20ti let lesa, nic víc, nic míň.

ŘÁHOLEC JAM 2024, 23.-24.8.2024, L.E.S. trails, podporuje TBB-BIKE, Dirty Parks a lesní crew.

Posted in Czech stuff | Tagged , | Leave a comment

VEM SI ŽIVOT JAM – report + video

Jej, to zase jednou bylo ejchuchů, co pro nás Kosák přichystal, že to snad ani popsat nejde. No ale pro uchování vzpomínek se něco napsat musí, to je jasný. Tak pojďme na to.

Continue reading

Posted in Czech stuff | Tagged | 4 Comments

Vítání jara – videjko od Dušana

Ještě jedno ohlédnutí za letošním Vítání jara, sakra dobře nám bylo. Přijde mi, že od té doby chčije a chčije. Les v lati čeká na další pěknou seesion a tohle videjko mi jen říká, jdeme jezdit. Díky Dušan.

Posted in Czech stuff | Tagged , , | Leave a comment

UCI, CFBA a mediální bída

Další trochu téma, nad kterým tak nějak potichu už nějakou dobu dumám, pro někoho hate, pro někoho konstruktivní kritika, případně otevření očí. Téma UCI závodů, respektive obnovené České Freestyle Bmx Asociace, s tím spojené reprezentace a to celé v kontextu mediálního prostoru a výstupů. Musím říci, že jsem zmaten a tady vám povím proč. Jestli někdo ví, ať poví, kdo neví, ať se zeptá, a kdo je zodpovědný, ať se třeba podrbe na hlavě.

Continue reading

Posted in Czech stuff | Tagged | 3 Comments

Vítání jara 2024 – report

Vítaná jara 2024, víkend 10.-11.5., to nám zase bylo hej. Pátek nejskalnější na Háčku, který se zajelo a bavilo jako vždy. Kosák, Mlaďák, Příba, Mahu, Křen, Pes, Eva, Mrfin, později Punkboy, komorní ale zásadní sestava. Večer večírek jak jinak než významný, Kosák nakalenej po tmě s čelovkou dává do půlky lajnu, to je killer. Ráno raníčko pomalejší rozjezd, po 11 jsme v lese, pivo a všechno, den se rozjíždí, lidi se sjíždí, pěkný to je. Parta tak akorát, bikros klucí Soubustový, Punkboys s Fašounem, Wenca Musil, nečekaně Franta Nebojsa se objevil, ti naši noví mlaďáci dávaj, potěr se snaží, hodně přespolních kluků na horských, jičínští fanoušci a fanynky, spousty čau nazdar a tady máš pět. Jezdit se začalo na Baby lajně a Levý, dokonce Levá do WC, kteroužto variantu dali mlaďáci do kupy, potlesk prosím, Dick jede a spodek je super, vlaky všude jako o život, yes. S přibývajícím odpolednem vyzývám Bordel, rychle se zajel snad  do nejlepší formy za poslední roky, strašně příjemná lajna vzhledem k té členitosti a rychlosti dole. No a nakonec to nebudeme prodlužovat, Nová Svině po zimě fest nahozená na nás čeká, Fašoun prý v klidu a s rozvahou, počkáme si, ale parta nadržená velice, takže to najednou lítáme ani nevíme jak. Poprvé Čenda (Márty Křen) a potom se to nějak rozjelo celý, jednoduše asi proto, že to pocitově ladilo, i přes měkkost skoro všude to jelo parádně a s klidem můžeme říci, že se ta zimní dřina rozhodně vyplatila, ta lajna letos bude vychytaná. Pochopitelně vypadá to velký, je to v kudle a chce to trochu koule, ale potom za odměnu, všechno to vychází, jak má. V euforii se pomalu začínám orientovat k ohni a grilu, pívo chutná a já mám sakra dobrý pocit, dobrý pocit z lesa a pěknýho dne v něm. Ještě v neděli jsem to trochu vstřebával a přemýšlel, v čem především tkví ten dobrý pocit, až jsem na to přišel. Je to v té pospolité dobré náladě všech, v té společné vlně a kámošství, které to (malý) kolo a potažmo les drží pohromadě, u některých z nás už zatraceně dlouho. A to mě baví, to mě sakra baví. Více psát nebudu, díky všem, bylo to super, příště zas.

Fotky od Dušana a něco cvaknul taky na můj foťák Volunteer Horča, díky za to.

Posted in Czech stuff | Tagged , | 4 Comments

Jarní Vápenka a Souškovy narozky

Mám za to, že v poslední době ať děláme co děláme, počasí jakýkoliv cokoliv, je to prostě super akce se vším všudy. A jedna taková proběhla taky minulý víkend na legendární Vápence v Milevsku, kde Souška slavil narozky. Co a jak bylo, všechno uvnitř.

Continue reading

Posted in Czech stuff | Tagged | 1 Comment

DIG day Suchdol aneb neboj se lopaty vole

Sobota 20.4.2024, asi nejhnusnější a nejstudenější den za poslední 2 měsíce, to chce fištróna tohle načasovat. No ale věc naplánovaná, hotová, takže jedeme s Matesem na Suchdol. Kola s sebou nic, jen hodně oblečení, lopaty a v Dejvicích ještě nabíráme Evu, ať máme taky podpůrné síly. Jedeme totiž na Suchdol na dig day, yes. Dorážíme kolem 11, diguje už místní parta a Kosák, který to vzal hned ráno z Jablonce busem, sice už má auto, ale ještě si na to úplně nezvyknul, hehe. Počasí fakt na draka, fučí jak svině dáváme pivko a rychle zjišťujeme, že digovat co to jde je jediná cesta, jak nemrznout a nebýt nasranej. Takže digujeme a digujeme, slézá se vcelku významná početná parta a je nám dobře. S Kosákem nahazujeme asi 3 hodiny první nájezd v lesíku, aby nám to nakonec celý sjelo, z čehož jsme se málem posrali a dali se radši pořádně do chlastání. Světe div se, odpoledne rázem přešlo ve večer a z večera byl večírek, než bys řekl švec, nějaké to ejchuchu, časová smyčka a konec. Ale dobře nám bylo, parta se sešla, práce se udělala a o tom to je.  A tento víkend Vápno, snad už i s kolem, už se těším. A tady pár fotek, co jsem během chvíle nacvakal, jen takové momentky, jak jsme se měli.

Posted in Czech stuff | Tagged | Leave a comment

Tahle moje crew

Tahle moje crew, lesní crew. Kdysi nám hodně lidí závidělo naši jičínskou bandu, postavili jsme les, byli tam pořád, jezdili spolu všude, kalili spolu, sdíleli radosti i strasti, dobře nám bylo. Roky utíkaly, vrásky přibývaly, vlasy ubývaly, každý svou rodinu, svůj barák, svůj job nebo business a všechno je pryč. Vzpomínky zůstaly, pravda, byť pomalu blednou. Každopádně crew je základ a bez ní to nejde, trailsy se samy nepostaví a když už stojí, chtějí údržbu, navíc samotnýho tě to tam stejně nebaví. Poslední roky jsem to držel hlavně s Matesem, přičemž se náš jezdecký čas v lese pomalu a nenápadně začal čím dál více krátit na úkor návštěv Mácháče, tedy šli jsme radši na pivo. Situace nebyla růžová, skoků hodně, lidí málo, byl to občas smutný pohled na rozpadající se les a zašlou slávu. Poslední lesní lajnu, Novou svini, jsem si vymyslel a odsouhlasil sám a více či méně sám ji taky celou zimu za covidu poctivě nahazoval. Kdysi neskutečně silná lesní parta v podstatě není. A tady by to celý mohlo skončit, Hout se nešťastně zláme, dojdou síly a pomalu se loučíme. Stalo se ale něco jiného. Do lesa začali čím dál více jezdit přespolní killeři. Celé to nakopl Mahu, který myslím v roce 2022 jednoho dne přijel a jezdil celý léto, každý víkend byl v lese. Rychle se vylítal tak, že dává na klid Dicka, nejlepší lesní lajnu, která prostě mega baví. Do toho tehdy ještě občas Najman (myslím tedy), občas Punkáči, Mlaďák, Kosák, občas i ten Kudr přijde a ono to najednou není úplně marný. Mahu coby stálý člen dává celé léto 2023, Mlaďák jezdí, Fašoun se objevil plný elánu, Příba se po letech plnohodnotně vrací, Kudr chytil druhou mízu a přichází nabušený podzim, kdy jede každý víkend session v 10 + lidech a les žije jako dlouho ne. Nová svině se zajela, baví velmi a splnila přesně to, co jsem chtěl, aby vedle Dicka a Bordelu byla ještě jedna vyladěná lajna dolu. K tomu Vojta Pepa postavil lavice a načnul Levou, kterou jsme s Matesem dotáhli a rázem je les v kondici jako skoro nikdy.

No a přišla zima. Mahu je trail warrior, dává poctivě jak jinak, dokonce i se zlomenou kličkou diguje jednou rukou, to je killer. Poctivě s ním dává i Márty Křen a to už je sakra posila tahle suchdolská dvojka. Mlaďák občas přijede, Mates chodí, Kosák semtam, Fašoun, najednou skoro není neděle, aby nás tam nebylo aspoň 4 a takhle to držíme celou zimu. Jinými slovy, LES žije jako kdysi, možná i více. A všechno je to o crew. Ta současná lesní vypadá takto: Hout, Mates, Mahu, Márty Křen, Mlaďák, Kosák, Příba, Kudr. K tomu občas Punkboy, Wolis, Fašoun a další. Sice nedáváme denně jako kdysi, ale když dáváme, tak se z velké části sejdeme a to je velká síla. Les díky tomu dostal za zimu spoustu nové šťávy, Svině bude super hustá lajna, Dick je nově poladěný a i vzhledem k parádnímu jaru už brzy pojede všechno. Dokonce se objevili noví talentovaní mlaďáci, kteří si šejpli Baby lajnu a jezdí co to jde. Jsem hrdý na svou crew, na tuhle trailsovou crew, díky níž je les při svých 20. narozeninách asi v největší kondici, v jaký kdy byl. Díky za to. A čeká nás celá sezóna a po pěti letech i Řáholec jam, yes, už se těším.

Fotka nahoře z poslední neděle, chybí jen Mlaďák, který musel zůstat doma s nemocným dítětem a byl z toho patřičně nešťastný, holt kategorie fotr, neuděláš nic. Příště komplet.

Posted in Czech stuff | Tagged , | 2 Comments

Dennis Enarson – Raven

Nestává se často, že sem dám něco mimo trailsovou tématiku. A abych sem dal streetové video, to se snad ještě nestalo vůbec. Ovšem tenhle poslední edit Dennise Enarsona sem dát musím, protože vím, že sem občas zabloudí i lidé, kteří by se k tomu jinak nedostali. Dennis Enarson už roky ukazuje, že patří mezi nejlepší all-around, tedy univerzální jezdce ever. Jestli vůbec není tím nejlepším univerzálem ever. Sice nemá styl jako Aitken nebo Hawk, technický nesmysly jako Peraza nebo flow jako Fast and Loose parta, ale má to tak nějak všechno dohromady a na všem strašně nakládá. Z tohoto videa mi fakt padala brada, neskutečný věci.

Posted in Czech stuff | Tagged , , | Leave a comment

Jarní série 2024

Jaro klepe na dveře, po mokrý a bahnitý zimě to začíná vysychat a leckde už se začíná s prvním ježděním. Yes, vždycky je tohle období super po zimě. Co nás čeká hned z jara a nemine? Letos toho není vůbec málo, rovnou si dáme takovou pěknou sérii, pojďme se na to podívat.

Beru to popořadě, první setkání bude v Praze ve stylu „Neboj se lopaty vole“ aneb DIG day na Suchdole, datum 20.4.2024. Kluci na tom makají fest, takže v té době určitě něco pojede, k tomu ale do ruky lopatu a půjdeme pohnout taky s tím jejich lesíkem, který loni nejel. Jak znám Suchdolský, určitě bude pohoda a beer, určitě budou deseti metrový pěti tunový brka a určitě to bude skvělý jako vždycky s touhle partou. Kdo nedává, není.

Týden na to je ten cyklofest v Práglu, ale trails parta na tohle nemá čas, protože Souška má narozky. A Souška je někdy trochu blázen, to každý ví a blázny máme rádi. Jednou takhle na šejpovací den rozsekal vožralej auto, když to krosil po cestě na Vápno, no a loni se zase s Rendym, Příbou a Kosákem pokoušeli zapálit. Prostě Souška má narozky a jedeme na Vápno, 27.4.2024.

Potom týden oddych a čeká nás klasická lesní taškařice zvaná Vítání jara, to už je hodně tradiční věc, letos termín 11.5.2024. Program jako vždy, příprava kdo chce už v pátek v trailsový boudě u Houta, v sobotu studánka, oheň, šejping co chybí, ježdění a pohoda až dokud neumřeme, už se těším.

Kunžačtí pořádají už taky několikátý Grill Jam, nikdy jsem tam nebyl, ale vždycky mě to lákalo. Že by konečně letos? Ať už já dopadnu nebo ne, akce je to veselá, jak se patří a návštěvu si zaslouží. Grill Jam v Kunžaku 18.5.2024.

No a jarní sérii zakončíme u Kosáka na Severu, Vem si život vole první a poslední jam na Kosákových trailsech, k tomu slaví 30 let. Až si člověk říká, jak se toho ten blázen mohl vůbec dožít :-D Sobota 25.5.2024 na Sever trails, to je jasný.

Myslím, že z této pekelný série se budeme chvíli dávat do kupy, v červnu možná ještě něco plánuje Kudr na svým novým backyardu, a pak už léto. Sakra těším se na všechno, letos to bude velká sezóna, žádná o tom.

Posted in Czech stuff | Tagged | Leave a comment