Lesk a bída české mediální bmx scény

Úroveň českých bmx webů. Téma, nad kterým už delší dobu kroutím hlavou, kam se to celý dostalo.

Přeskočím proč a jak a rovnou se zeptám: Jak jsme momentálně na tom? Skomírající bmx-street.com, mrtvý pofelbmx.cz, již dávno zcela jinam zaměřený freeride.cz/bike, notně utlumené TBB-bike.cz hledající svou identitu po odchodu Foxe, checktrails.com jedoucí si v lesní phantasmagorii, která má na míle daleko od bmx mainstreamu pro všechny, co dál? Dirtbiker.cz, v podstatě reklamní portál lákající čtenáře na videa převzatá z jiných webů doplněna o několik řádků občas vskutku obludného textu bez jakéhokoliv přesahu a informační hodnoty, hlavně ať jsou tam vidět všichni sponzoři, že. To je všechno? No, nic moc. Asi si snad začnu po 10ti letech znovu kupovat tištěný Dirtbiker, ať si člověk přečte aspoň trochu něco normálního. Ano říkám přečte, protože tištěný DB a jeho šéfredaktor Radek Hruška v tom má sakra praxi a jeho články či rozhovory se čtou jedna radost, což je v současné době naprostou raritou. V tom totiž především spočívá problém českých webů. V podstatě zde není nikdo, kdo by dokázal svými slovy napsat čtivý, zajímavý text. Tím se chtě nechtě vše zvrtává v pouhý zveřejňování videí, který potkáte na všech ostatních světových webech, případně v nemastné, neslané a těžce nudné pokusy o reporty ze závodů či tripů, případně rozhovory o hovnu. To samozřejmě nikoho moc nebaví, není zpětná vazba od čtenářů a zákonitě internetový bmx pisálek původně plný elánu brzy ztrácí motivaci. Tak to je. Abych to shrnul, český internetový bmx média na tom nebyly takhle špatně od svého počátku. A to i přes obrovský rozvoj internetu, světových bmx webů, audiovizuálních záznamových prostředků, jakožto rozvoj samotného bmx jako takového. Smutné.

Kromě nízké úrovně narážíme ještě na jeden problém spočívající v jakýsi rozpartičkovanosti. Tbb-bike.cz je jen podpora eshopu, který stojí za tím, po odchodu Foxe to platí dvojnásob. O S&M, T-1, Fit a jiných značkách s obrovskou historií a přínosem pro bmx svět nemělo a nemá pochopitelně TBB potřebu psát, jelikož je neprodává. Chybí i cokoliv týkající se ať už jakýmkoliv způsobem bývalé party okolo firmy Vehicle, aktivity Kamila Feifera jsou také konkurencí, tím pádem je půlka české scény odříznutá. Zároveň TBB nemůže ignorovat bmx mainstream, i kdyby byl sebenudnější či zvrácenější, ten mainstream to živí a v obsahu se to zákonitě musí projevit. Pak je tu bmx-street.com, údajně nesoucí škraloup své historie, jak se v pár diskuzích vyjádřili současní redaktoři. Jestli pan FX, faktický majitel bmx-street, stojí s bičem nad nimi a vyhlásil by genocidu celé rodině nebohého redaktora, který by pustil něco nepřípustného, kdo ví, upřímně o tom pochybuji. Bmx-street.com mělo značku a potenciál, přestavba webu do současné podoby však spíše uškodila, nahradit původní zapálené redaktory se dlouhodobě nedaří. Škoda.

Abych to shrnul, v současné době neexistuje funkční web na alespoň trochu úrovni, kde by člověk pravidelně nacházel alespoň trochu hodnotné informace o české scéně jako celku. Je to jen můj názor, ale v tuhle chvíli klikat na český bmx weby je skoro ztrátou času, až na pár nudných českých videí tam nenajdete obvykle nic, co by stálo za pozornost. Teď mě samozřejmě někdo bude chytat za slovo, ano jsou výjimky, ale ty jen potvrzují pravidlo. Jsem zvědav kdy a jestli vůbec se to někdy změní.

A teď trocha historie, pro pamětníky nostalgie, pro neznalé možnost se něco dozvědět. Koho to nezajímá, dále nečtěte, je to dlouhé.

Vše začalo doménou bmx.cz, kterou koupil český bikrosový pionýr Marek Černý, naprogramoval a provozoval na ní první bmx stránky u nás (alespoň o kterých vím). Píše se rok tak 2000. Jel se tam hlavně bikros, ale semtam se objevilo i něco ze světa freestyle disciplín, což byla většinou práce Mošniče z jičínské tehdy ještě bikrosové crew pod nickem MX. O nějaký rok a půl později dává Mošnik dohromady na swebu první nesmělý pokusy o bmx dění v Jičíně. O rok později z toho vzniká bmx-jicin.com, který naprogramoval Petr Rozsypal, brácha Rošliho, tehdejšího člena jičínský bmx bandy a mýho hlavního parťáka, se kterým jsem jezdíval dlouhý roky. Jednalo se o na tu dobu natuněný web s admin rozhraním a všema vymoženostma té doby. Mošnik a Hout coby vysokoškoláci měli spoustu času se stránkám věnovat a elán taktéž nechyběl. Netrvalo dlouho a bmx-jicin.com se na nějakou dobu stalo ústředním freestyle bmx webem u nás, kde se pravidelně objevovaly informace z český i světový scény. Bohužel někdy okolo roku 2003 – 2004 šel do kopru bmx.cz, kteroužto doménu posléze koupil Zdeněk Pól (tehdejší a možná i současný manažer Michala Prokopa, tehdy stále mnohem více bmx jezdce, než mtb hvězdy). Stránky se nikdy nepodařilo obnovit, jak to celé nakonec dopadlo se můžete podívat sami, jen si to napište do prohlížeče. S rozvojem internetu se začaly objevovat další projekty. Šlapal do toho freeride.cz/bikes pod taktovkou Tomáše Nádra, kterýžto jel spíše v mtb, ale přesto se tam člověk něco o dění na českých dirtových spotech dozvěděl. Později převzal po Nádrovi bike sekci na freeride.cz Viktor Plas a zanechal po sobě slušný kus práce. Z čistě mtb stránek vybudoval během několika málo let hlavní bmx ezine u nás s reporty ze všech důležitých akcí v Čechách i okolním zahraničí a celou řadou dalších více či méně zajímavých článků. Dále se objevilo a pozvolna začalo rozjíždět bmx-street.com, aby se okolo roku 2006-2007 stalo hlavním médiem pro mladé kluky, což byla práce zejména Adama Štrojsy, FXe a celé party Livestyle, která se kolem bmx-street.com motala. Ačkoliv web po stránce kvality textu a originality článků nikdy nedosáhnul úrovně freeride.cz či bmx-jicin.com, děti se s tím identifikovaly a opravdu to šlapalo. Bmx-jicin.com držel v té době už jen Hout. Se svou ortodoxností, přístupem co-na-jazyku-to-na-klávesnici a odklonu k čistě trailsovému ježdění Jičín brzy odchází do undergroundu spojenýho s trailsy a zábavou okolo. Občasným článkům pro náročnějšího čtenáře mladá generace nemohla rozumět. Ještě jeden projekt té doby stál za to, stsriders.com Járy Moravce. Zajímavé články od zajímavého člověka přinášející spoustu parádních fotek, videí, nápadů, zároveň se Jára nebál napsat svůj názor. V té době se taky začíná projevovat čím dál více TBB pod taktovkou Saši Rovnýho, kam až se tyhle stránky nakonec dostaly všichni víte.

Co bylo dál? Bmx-jicin.com vyklidil pozice a stal se spíše Houtovým blogem o dění okolo jičínské bmx party s občasnými články o české trailsové scéně. Nakonec se vše přerodilo v checktrails.com s novou krví, trailsy a punk, žádné jiné ambice. Nadějné stsriders.com Jára Moravec zatáhnul ze dne na den po roztržkách s lidmi okolo Livestyle a bmx-street.com. Viktor Plas po založení rodiny odchází od freeride.cz, kterýžto web pro bmx svět nadobro umírá. Fox rozjíždí plnohodnotný internetový magazín na tbb-bike.cz, kterýmu s několika updaty každý den nemůže nic konkurovat. Bohužel, Foxův přístup měl až příliš blízko k fotbal štýlu než k původnímu duchu bmx, navíc tbb-bike.cz je pořád jen marketingový nástroj podpory prodeje. Pro mladý kluky modla, pro starší jezdce od občasného úsměvu až po těžké rozdejchávání. Bmx-street.com vystřídalo několik redaktorů, aby nakonec skrz nízkou kvalitu materiálu definitivně pohřbili sami sebe, ty stránky jsou téměř mrtvé. Mrawenec si ještě udělal svůj projekt s názvem Pofelbmx, ale jak se ukazuje, i na tenhle web dopadá tíha pravidelných updatů a věčného pídění se po zajímavém materiálu ke zveřejnění. Korunu všemu nasazuje TBB, které se rozchází s Foxem, čímž se zasekává i poslední jakž takž funkční český bmx web. Ha, to jsme to dopracovali.

Abych byl úplný, bylo tady ještě vícero zkrachovalých pokusů, ať už Love BMX, kteří se snažili seč mohli, ale někde byla chyba, pak tuším urbanbmx.com, nebo jak se to jmenovalo. Vše se stejným přívlastkem, dělat web na úrovni není jen tak.

Ještě nesmím zapomenout na dirtbiker.cz, internetová verze řekl bych skoro legendárního českého časopisu, který jsem dlouho nemohl přijít na chuť. Dirtbikeru se po letech tápání vyvedl zdařilý kousek v podobě naverbování Berna z jičínské crew a pražskýho štrýtaře Jendy Beka s velmi osobitým přístupem ke všemu. Tahle dvojka příjemně osvěžila dlouho stojaté vody dirtbiker.cz, díky nim se přeci jen semtam objeví zajímavější věci. Škoda jen, že jde stále vesměs o pouhé zveřejňování cizích videí. Navíc protihodnota dua Bern-Jenda Bek v podobě šéfredaktora Buby a horského cyklisty TomKy s titulem před jménem, to je silný kalibr. Sorry pánové, ale to co tam občas vypouštíte z klávesnice je sračka, ze který je člověku zle. Snad mtb scéna to vidí jinak, snad děti, který neví nic, snad.

Takhle to bylo a je, teď si můžete ještě jednou přečíst první část. Jsem fakt zvědav, co bude dál.

This entry was posted in Czech stuff and tagged , . Bookmark the permalink.

9 Responses to Lesk a bída české mediální bmx scény

 1. ara says:

  Yes, konečně to někdo napsal.. Vidim to stejně.

 2. OndraS says:

  Je to radost číst po dlouhé době článek od tajemného pana Dwayna 😀 Na TBB se svého času objevilo pár celkem dobrých překladů článků z Albionu od Tomáše Kratěny, které jsem sice nečetl (proč taky, když si je můžu přečíst v originále), ale stejně tomuhle člověku patří respekt za tu práci, kterou na tom strávil. Spousta kluků si v angličtině nevěří a radši si přečtou český překlad. Jen škoda, že šlo povětšinou o streetaře a Chris Doyle, Van Homan nebo Clint Reynolds se překladu nedočkali. Bohužel momentálně o tyhle věci žádný český web neprojevuje zájem… Nebylo by načase začít někde úplně nanovo ? S někým dalším bych do toho klidně šel.

 3. Radek says:

  No, když to tak vidim, uplně nejlepší věc by bylo rozjet nezávislé blogy..a myslim si, že není nic jednoduššího, každej to může dělat sám a je jenom na něm, co za materiály a koho si sežene. Myslim si, že to by mohla být dobrá cesta, jak by časem mohlo něco vykristalizovat, protože dělat zase nějaký velký nový web nemá smysl, ne v tehle době, protože by to dopadlo uplně stejně..

 4. PCH says:

  super čtení, jen škoda že je to pravda. Stejně je to vina tý pomyslný kryze a dobrej redaktor, kterej nedostane žádnej chechták tak jde zákonitě jinam nebo se ne to vyprdne. Bez motivace to prostě nejde 😀

 5. Jenda Bek says:

  Já mám taky titul před jménem…Ale teď vážně, jako většina web čtenářů nedočtu žádný článek do konce, ale tento za to rozhodně stál.

 6. mikloš says:

  taky to je asi trochu zimním obdobim.v květnu přijde na bmx kids jaro a každodenně budeme zaplaveni novými edity hlavně ze “streetu”.děcka nám ukáží co dostali pod stromeček, čerstvě naučené barspiny a tailwhipy, možná se dočkáme i nového cool gesta,zahazovani kol a snad tam zas hulit trávu..těším se, pak zas české bmx dostane svou specifickou tvář.nádherné..dobrej článek a ty překlady na TBB byly super.ten člověk tomu hodně věnoval.

 7. Kamil Feifer says:

  Tohle dost zkresleny clanek a pohled jednoho cloveka …
  Ani nevim kdo tohle napsal …
  Asi neco natom bude, ale ten kdo tu to pise udela sam neco pro zmenu ??

 8. Fish says:

  Dřív bylo kvalitních webů několik, teď ani jeden. Trochu paradox, protože třeba na úplném zmizení bmx z bike sekce na freeride.cz se nepodepsal jen odchod V. Plase, ale taky právě to, že v té době byly další fungující weby (s kvalitním obsahem), takže se to nechalo prostě na nich, aniž by to vypadalo jako nějaká tragédie… Že za několik roků bude situace taková, jak se píše v tomhle článku, asi nikoho nenapadlo.

 9. Usi says:

  Ta nase povaha Ceska))) co nenese – nejede!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Calculate *