Houtův non-bmx blog – seriály

http://diit.cz/sites/default/files/lauras_photo_in_the_hall_of_fame.jpg

Non-bmx Houtův blog o seriálech, kdo nechce, ať nečte.

V seriálech jsem si nikdy moc nejel. Z dětství si kromě našlapaných komančských večerníčků (co si budem povídat, Trautenberk, Jen počkej zajíci, Rákosníček, Maxipes Fík, Děda Lebeda, Bob a Bobek a spousty dalších, to jsou nezapomenutelný pecky) matně pamatuju Robina Hooda, který byl součástí pořadu Vega, pak přišli kačeři, želvy ninja, klasický píčoviny typu Beverly Hills, Melroce Place nebo Škola zlomených srdcí. V postpubertálním věku ovšem nic, telku jsem zapínal většinou na alternativní filmový klub na ČT2, který měl koncem 90. a počátkem 00’slušnou úroveň. Pak už vůbec nic a seriály jakbysmet, občas sice člověk zahlídnul nějaký ty Simpsonovi nebo něco, ale nijak jsem v tom nejel.

Na chuť jsem seriálům přišel až při našem prvním US tripu, kdy bylo po večerech času spousta. Mošnik se mi nějak zmínil o upířím seriálu True Blood z produkce HBO, a tak tedy tomu dáme shot. Čtyři série zkouknutý na jeden několikatýdenní zátah, úroveň různě kolísá, ale baví nás to dost. Mám rád mysteriózno a navíc jsme v Texasu, seriál se odehrává v sousední Lousianě, kterou jsme projížděli a spali tam pod širákem. Zkrátka si nás to docela získalo. Pravá krev se také pyšní možná nejlepším intrem, jaký jsem kdy u seriálů viděl, posuďte sami.

Pro odlehčení zapínám poprvý v životě Červenýho trpaslíka a přes počáteční rozpaky se i z něj stane oblíbený odpočinkový seriál. Postupně se dostávám na seriálovou vlnu. Na další doporučení rozjíždím Dextera, lehce mysteriózní první série se líbí, pak to trochu klesne, ale pozornost to drží a dávám skoro každý večer. Dokoukáno celý nemám, ale jednou se k tomu rozhodně vrátím.

Přichází dvě naprosté perly a zcela zásadní seriály v mém žebříčku. Zaprvé kyberpunkový Ghost in the Shell: Stand Alone Complex. Mám rád kyberpunk a mám rád japonskou mangu, tohle spojení opravdu zafungovalo a to dokonce i na ženu. Kdo nezná Ghost in the Shell filmy, troufá si na parádní filozofický nátěr zabalený do kreslenýho hávu a obyčejné krimi zápletky, zároveň mu není vyloženě protivný téma kyberpunku, tomu opravdu nelze než celý Ghost in the Shell od prvního filmu po všechny seriálový série vřele doporučit, tohle je velký mazec. Konec prvního filmu „net is vast and infinite“, kdo ví, ví, prostě skvělý. Dvě série jsou každá trochu o něčem jiným, pro obě je společné, že filozofie ustoupila oproti filmům mírně do pozadí, ale nikterak to nevadí. První série s Laughing manem jde více do kyberpunku a mystična, druhá je více politická s impresivním světem budoucnosti typickým pro definici kyberpunku. Osobně se mi líbí asi víc první s nádechem určitý mystiky, ale celkově je tohle dílo prostě velká pecka a povinnost pro všechny fanoušky anime.

Zadruhé, narazil jsem na to celkem náhodou na světový databázi, něco si o tom přečetl a protože mám rád Státy, stáhnul to, ukecal ženu a zkusil to. The Wire (česky s přídavkem Špína Baltimoru) mě připoutal k monitoru, pět sérií bylo sjeto opět relativně v rekordním čase a po skončení přišla nasranost, protože už není na co koukat a nic tak dobrýho k mání není a pravděpodobně už nebude. Pomalé, syrové a geniální. Seriál o špíně současnýho světa, o systému, ve kterým žijeme a jeho pravidlech, který lidi nechtějí vidět, ale tak nějak vědí, že tady jsou. Vydržte prvních 5-6 dílů, než se to rozjede a uvidíte. Nicméně přiznávám, že tohle opravdu není pro každýho a ne každý to ocení. Ještě abyste měli úplný obraz, Baltimore je nejnebezpečnější město Ameriky s obrovskou černou komunitou a drogovými problémy na každým rohu. Mimochodem, když jsem byl v USA poprvý v roce 2006, převážel jsem auto z Virginie do Marylandu a v Baltimoru se ztratil, blonďatý evropský zmrdeček v nadupaný káře z půjčovny s vykulenýma očima v čistě černošským neighbourhoodu, no jen jsem čekal, kdy borci zatarasí cestu a vytáhnou mě z auta.

Po týhle parádě přišel oddych v podobě geniální Teorie velkého třesku, nejlepší večerníček, jaký znám, jistě každý ví. Poté jsem opět na doporučení Mošnatoury sáhnul po scifi sérii Battlestar Galactica. Občas se to trochu táhlo a občas mě sraly některý nelogičnosti, závěr mírně zmatený, ale celkově velmi slušná záležitost stojící za zkouknutí. Další odpočinková věc How I Met Your Mother, doporučení ještě z Ameriky, jsou to takový Přátelé pro dospělé, jako večerníček taky v poho. Poslední odpočinkový seriál tentokrát z české produkce, Čtvrtá hvězda. Slušný obsazení, tradičně skvělý Trojan, spousta blbostí, trapných vtipů a nedotažených příběhů, ale ve finále jsem to taky zkousnul, i když tohle opravdu není můj šálek kávy. Teď jsem se vrátil k finálové upíří sérii, kde už snad pička Sookie konečně dostane na frak a bude konec, uvidíme. V záloze mám potom návrat k Dexterovi a pak švédskou sérii s dobrými referencemi zvanou Bron (česky Most). Kromě toho samozřejmě pokukuji po všem možným, co by mohlo upoutat mou pozornost, je toho pořád spousta.

Záměrně jsem se vyhnul jedinýmu seriálu z mé předamerické éry, který podle mě stejně nosí dodnes korunu na hlavě. Viděl sem to celý asi dvakrát a v obou případech na to koukal s otevřenou pusou. Spojení Lynch – Frost, bystří již jistě ví. Naprosto geniální mysteriózní seriál Twin Peaks, odehrávající se na hranici USA s Kanadou, co k tomu říci. Tohle je prostě nejvíc, agent Dale Cooper, jeho postupy, metody a charisma, celá směsice různorodých a často svérázných obyvatel malého podhorského městečka (můj velký favorit je Ben Horne a jeho brácha Jerry), vůně douglasových jedlí, dobré kávy, chuť třešňovýho koláče, geniální soundtrack a samozřejmě všude číhající sovy, které nejsou, čím se zdají být. Kdo viděl, viděl, kdo ne, měl by to napravit, kdo to zkusil a nic mu to neříká, je mi ho líto, protože přichází o hrozně moc. Druhá série je trochu slabší a nakonec trochu prazvláštně ustřižená, seriál totiž byl s poklesem sledovanosti předčasně ukončen. Ovšem zůstaly otevřený vrátka a nedávno David Lynch oznámil natočení nové série tohoto seriálového klenotu. Návrat po 25ti letech většinou dopadá neslavně, ale ať už tento dopadne jakkoliv, Twin Peaks je kult, který mu už nikdo neodpáře. V mým žebříčku seriálů jednoznačně král a novou sérii si samozřejmě v žádným případě nenechám ujít.

Tady ještě jedna z mých oblíbených scén v Twin Peaks, s výbornou hudbou Angela Badalamentiho, zpěvem Julee Cruise a texty Davida Lynche, trocha té mysterióznosti a neodolatelné atmosféry seriálu Twin Peaks, enjoy (scéna je ustřižená, aby nevylezl ven spoiler, celá seriálová scéna až do konce je opravdový náser). A nezapomeňte, sovy nejsou, čím se zdají být.

This entry was posted in Czech stuff and tagged . Bookmark the permalink.

14 Responses to Houtův non-bmx blog – seriály

 1. hout says:

  Z nějakýho důvodu nejde odsud spustit True Blood intro, doporučuju jít na youtube a kouknout na to tam, stojí to za to.

 2. kudr says:

  Houte docela vhodný blog pro přicházející dlouhý zimní večery. True Blood jsem od Texasu neviděl a možná se k tomu vrátím, každopádně bych měl konečně zkusit Twin peaks, když už je to tvoje číslo jedna.
  Jinak u mě můžu doporučit z posledního období seriál FARGO, třinácti dílný příběh založený na skutečných událostech ze zapadákova v Minnesotě. A s Dušanem si pak ujíždíme na novým českým seriálu NEVIDITELNÍ, kde jsou parádní metafory na českou politiku a její podsvětí.

 3. Kuba najman says:

  Nesepsal bych asi ani o chlup jinej “playlist”.

  Přidávám takovou miniserii, ke ktere me dostala videohra nesoucí stejný název AFROSAMURAI s vybornoumuzikou od Ezry.

  • Jirka zouhar says:

   čau, Kubo je to uplně mimo debatu zde, ale dal by jsi mi mail prosím, nebo nějaké spojení? Chci jen malé info ohledně toho hotelu v Queenstownu, jak ste makali. Chceme tam tak za měsíc vyrazit a nejlíp na chvilku usadit, díky.

   • Kuba najman says:

    Herritage hotel se to jmenuje, najde se tam snadno v informacich.
    Napis mi mail posli ti tam kontakt na manazerku primo;-)

 4. adam says:

  No tak na tu upířinu si pamatuju ze statu. Moc mě to nevzalo z toho co si pamatuju. Můžu doporučit Game of thrones, Breaking bad, Suits (shlednuty čtyři serie za týden), Boardwalk empire.

  Dik za doporučení ke zpříjemnění zímního času

 5. hout says:

  Čau Adame, super, díky za tipy, Perníkový taťka je dobrý nápad, to asi vyzkouším. Kravaťáci jakbysmet a Boardwalk Empire si nechám projít hlavou. Akorát právě z True Blood mám trochu špatnou zkušenost s více režiséry, kteří rozebírají jednotlivý epizody, je to pak takový neučesaný, postavy ne stoprocentně vyvážený (v každým dílu se chovají trochu jinak a nezapadá to na 100% dohromady). Koukám, že podobně je dělaný právě Breaking Bad a Boardwalk Empire, uvidíme. Co se týče hry o trůny, tu mám samozřejmě v merku, ale náhodně jsem viděl kousky několika dílů v telce a pokaždý tam byla nějaká opravdu naturalistická brutální scénka. Až tam koňovi useknou hlavu, že stříká krev až na noťas, tak mi žena hodí šavli do postele a měsíc se z toho bude vzpamatovávat. To není úplně to, co chceš. Ale třeba na to taky jednou dojde.
  Kubo, Afrosamurai vypadá super, starý Japonsko, řežby samurajů dotažený do absurdna a k tomu hip hop? Tak to jo.

  • Adam says:

   Game of Thrones
   Vím o čem mluvíš je to dost brutální. Se šukackama a vraždama se tam prostě neserou. Samozřejmě toto není důvod, proč se na to dívám. Bývalá paní mě nutila se na to dívat a mě to asi prvních 7 dílů nebavilo, protože se zhruba nic nedělo (šukalo a sekali hlavy). Potom jsem ale přišel na to, že to je schválně aby tě to natáhlo do děje. Podle mě to je nejlepší seriál z pohledu obsáhlosti děje.

   Suits
   Nejlepší dialogy. Hlavně nesledovat v českém jazyce protože více zprzněný překlad udělat nejde.

   • hout says:

    Sledovat v ČJ cokoliv kromě Twin Peaks a Simpsnů je neznabožství, žádná o tom. Twin Peaks vřele doporučuju v ČJ, je to namluvený skvěle ještě za zlaté éry dabingů ČT v 90. letech. (anglicky jsem to neviděl, samozřejmě to může být taky pecka)

 6. Horča says:

  Kdybyste furt neseděli u tý bedny a vzali si radši pořádnou knihu! Nebo šli dělat něco ven, já nevim, třeba se projet na kole.. Sakra Houte, to je tak rozsáhlej repertoár, že kdybych k tomu teď sednul, tak mám do příštích Vánoc co dělat! No ale každopádně díky za tipy, něco určitě stáhnu a kulturně se obohatím;) Jinak mě pobavila vzpomínka na ty starý seriály, kdy jsme byli malí píva, Vega (co Jack Holborn?), Disneyovky, Želvy ninja s Roxteadym a Beebopem, MacGyver, Ženatý se závazky, Beverly Hills a večer “kriminálka” Malý pitaval z velkého města..Dneska pustí mladej televizi a tam American Horror Story, Živí mrtví, případně šukačka a řezničina ve slátanině Spartakus.. PS: Příští non bmx blog bys mohl hodit počítačový hry, to by byla asi taky slušná pecka:)

 7. hout says:

  Tvl. knihy.. no jo Horčo, máš samozřejmě pravdu. Ale já se teď ke knize většinou dostanu akorát někde na dovolený, kde se válím u moře a to se moc často nestává. V pracovním módu, kdy čumím celý den do kompu, tak potom doma kniha ani náhodou, prostě se mi nechce. Kde jsou ty časy, kdy jsem byl na vejšce a bez knihy v ruce se nehnul.
  Počítačový hry.. haha, tak to by bylo dobrý retro, tvl. vždyť já se již celoživotně zaseknul na hrách, který vyšly v době, kdy většina návštěvníků tohoto webu ještě tahala kačera 😀

 8. Horča says:

  hochu já nic nehrál snad 15 let, takže bych byl asi taky mimo:) Ale právě ta vzpomínka na hry z devadesátek a třeba nějakej Top 10 by podle mě mohla být zajímavá. Je to ale spíš téma pro jinej web. Abyste se pak kvůli obsahu nedostali u haterů do řečí.. To by bylo faux pas! 🙂

 9. OndraS says:

  Tenhle článek mi přišel nejvíc vhod, venku se udělalo totálně hnusně, Brno a okolí je totální blázinec, nefunguje elektřina, vlaky nejezdí. Včera jsem stihl pilotní díl Twin Peaks a pak přišel celonoční blackout, v rádiusu deseti kilometrů nefungovalo jediný světlo, fakt sranda, co nadělá trocha námrazy 😀

  Za sebe doporučuju True Detective – mysteriózní temná detektivka z produkce HBO, doprovázená McConaugheyho existencionálními proslovy a skvělým soundtrackem, škoda, že má jen pár dílů.

  Kubovi dík za Afro Samuraie vypadá to hodně dobře, RZA dělal soundtrack k mýmu oblíbenýmu filmu Ghost Dog, taktéž s černou hlavní postavou a samurajským motivem, podobnost asi čistě náhodná.

  Kudrovi dík za připomenutí Farga, to mám taky v merku už dýl, původní film od Coenů je nejvíc a na seriál jsem slyšel taky samou chválu, ačkoli není z jejich pera.

  Každopádně jen víc non bmx blogů, docela mi to rozšířilo obzory (včetně diskuse), na japonskou kyberpunkovou mangu bych se asi normálně nekouknul, ale vypadá to dobře, jdu do toho. Příště bys mohl dát filmy, i když tam je to vždycky těžký rozhodování, co vypíchnout. No jsem zvědav, s čím přijdeš, o knihách bych si taky rád početl.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Calculate *