Jirka Zouhar in the JAR

Jak už je to zvykem, neúnavný cestovatel Jirka Zouhar prchl před letos krušnou, českou zimou za sluníčkem. Tentokrát si vybral hlavní město Jihoafrické republiky, Kapské město. V minulosti to byl zase Nový Zéland nebo Malta. Jirka mě oslovil, jestli jsme v ČR zaregistrovali jeho video z GUM trails, protože si není jistý, jaký dosah to v Čechách mělo. Jasně, že jsme to zaregistrovali, sluníčko a teplé počasí v lednu v Čechách zaregistruje každý a lačný sdíleč dirtbiker to prohnal malým, českým internetem. No ale když už jsem měl Jirku na drátě, tak jsem se zeptal na pár krátkých otázek.

Já: Kde se momentálně nacházíš?

JZ: Momentálně jsme na třetím a asi posledním spotu v Houtbay, kde začnu spot spravovat.

Já: Jak to tam funguje, co lokálové a tak?

JZ: Místní se ke mně přidají příští týden. Mají to tu rozdělené na zimní a letní spoty, o které se starají jedni a ti samí lidi, a teď půjdou sem, protože je tu možnost vody, jinak je tu sucho. Jezdí se tu třeba známý Night Harvest Jam.

Já: Jak se ti líbilo na GUM trails?

JZ: Spot asi nejvíc proslavilo video Odyssey Electronical, kdy se tu proháněl Mike Aitken a Chase Hawk. Jinak trailsy byly fakt zábavné.

Já: Co vůbec tvoje záda, se kterými si měl loni velké problémy a musel si kvůli tomu předčasně na nějakou dobu opustit Maltu a přijet to do ČR zkusit vyléčit?

JZ: Záda mě furt bolí. Po borelióze mi na CT našli vyhřezlou plotýnku. Musím denně celkem dost cvičit, asi už do konce života, jinak hrozí operace, když přestanu. Navíc primář říkal, že po borelii to můžu cítit ještě i pár let po vyléčení, klidně i pět. Ale tady mam na vše čas a klid, takže to jde, jen je to někdy otrava. Nejhorší je ta dlouhodobá chronická bolest, aspoň ta mě ničí nejvíc.

Já: Tak dávej bacha, cvič a hlavně užívej v Cape Townu.

JZ: Doufám, že ty budeš taky brzo cajk, a že se v létě potkáme někde na kole.

Větší report na víc částí, možná i rozhovor, další videa místních sessions a hromadu fotek Jirka připravuje na web www.madeover.cz, kde můžete jeho pobyt sledovat.

This entry was posted in Czech stuff and tagged , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Jirka Zouhar in the JAR

 1. hout says:

  Hlavně by mě zajímalo, co tam Jirko děláš? Jen zimní zevlink, žádná práce? Kolik stojí taková sranda? Každopádně dobře ty.

 2. Jirka Z. says:

  Houte my se vyrazili na dva měsíce a něco, s tím že se uvidí. Moc jsme neměli tucha jak to tu vůbec funguje. Co se týče práce není to vůbec jednoduché něco sehnat. Proces získaní víz je celkem zdlouhavý a práce na černo je risk. Hodně to ovlivňuje fakt, že je tu velká nezaměstnanost.
  Velkou výhoda jsou ceny. Zatím kdekoli jsme vyrazili a šli do obchodu s českou korunou cítil jsem se dost blbě. Tady jsou ceny srovnatelné s našima. Zpáteční letenka 14 litrů mi přijde taky hodně v pohodě.
  O tom, že Cape Town je jedno z nejhezčích míst na světě se nemá cenu vůbec bavit. Stolová hora je věc na kterou čumíš pořád ať už jsem kdekoli ve městě. Jsou tu taky nádherné pláže no a taky to ježdění. Momentálně vím o 4 spotech co fungujou, neřekl bych nic extra, ale ani žádné sračky. Každý je trošku jiný.
  No teď to ALE. Každý asi slyšel o velké kriminalitě. Ta je tu hodně dost cítit všude okolo. Každý dům má nahoře na plotě elektrické dráty, a hlídá ho k tomu ještě agentůra což je tu největší byznys. Vyjít si takhle večer s přítelkyní ven není zrovna nejlepší nápad. A nebo si chodit tak s foťákem po městě je taky risk. Okolo letiště jsou místa, kde se bojí zajíždět i policajti. Jsou to dva světy, na jedné straně bohatí ve velkých barácích z bazény a na straně druhé townshipy, kde se dějou hrozné věci. Chce to mít na vědomí. Ja to řeším tak, že beru staré hadry na kolo, špinavou čepku a všechno je v cajku 😀 první dny jsem se bál brát ven i foťák, po měsíci už jsem si nějak zvykl na všechny ty věci a je to v pohodě 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Calculate *