Non-bmx blog: IPA

Zase jednou něco mimo bmx, něco, v čem si teď tak trochu jedu. V US jsem k tomu kdysi přičichl, nejdřív se divil a pak mi to docela začalo chutnat. Nejvíc mi šmakovala Sierra Nevada IPA. Tehdy jsem ale ještě věděl jen to, že je to „ejl“ a je to „hopsy“. Po návratu jsem to ztratil ze zřetele, v ČR se nic takovýho nejede. Až jsem jednou u silnice viděl reklamu na IPA od Bernarda. Pocheckoval jsem Billu a ono hele, oni ho mají. Tak beru a vedle toho taky ještě IPA od Primátora. Tak teda dávám. Bernard hrůza, to si dělají prdel. Ale Primátor už o něco lepší, přišla nostalgie, vynořily se vzpomínky a já dostal na ipu znovu chuť. IPA tedy India Pale Ale je svrchně kvašený pivo, který je dělaný jinou metodou a používají se k tomu speciální chmele, kterých tam je hodně, říká se tomu hodně „chmelený“. Má to slušnou voltáž, obvykle tak 6 a více až klidně po 7 % vol. alc., má to specifickou vůni a chuť po citrusech a parádní hořkou dochuť. Údajně IPA získala své jméno a oblibu v Indii, kam se vozilo pro Brity pivo z Austrálie a bylo extra chmelené, aby přežilo dlouhou cestu na lodi. Odtud se pak dostalo do celého světa. Právě v Americe je dnes IPA velkým hitem, kde se pije opravdu hodně, leckdy v americké trochu slabší APA (American Pale Ale) verzi. U nás dělají výborné IPA beery malý domácí pivovary (průmyslově vyráběný sračky se s tím nedají srovnávat), v Praze jich je spousty, ale dobrý ejly se vaří po celý ČR. Nedávno jsem doma s panem MX, velkým to pražským IPA debužírem, dělal degustaci, zkusili jsme toho mraky (viz. foto) a nejlépe z toho vylezl u mě pivovar Mordýř s pivem Double IPA, to je opravdová lahoda. Vůbec v ničem si s Mordýřem nezadá taky Černý Potoka s modelem Froozen Hell, výborné. Mimochodem, Černý potoka je létající pivovar se sídlem ve Starým Místě u Jičína. Létající pivovar je taky zajímavá věc, viz. tady odkaz na vševědoucí wiki. Ještě k tomu Mordýřovi, to je maličký pivovárek v Dolní Ředici nedaleko Holic. Jsou to tři typové, mají to fakt nastudovaný a je vidět, že je to hodně baví. Pivovar sídlí v takový polorozpadlý boudě a u vchodu mají ceduli: Pivovar Mordýř, založeno bez jakékoliv podpory z EU! Haha a to je mi sympatický. Jinak jejich standardní piva (rozuměj ležáky) jsem nepil, ale jejich IPA, ať už je to Kurtizána, nově Lazy Cat nebo zmíněná Double IPA, to je opravdu top, navíc za relativně rozumné ceny. Vřele doporučuju, kdybyste na tohle narazili.

Poslední zajímavostí, pokud si dáte byť jen jednu dobrou ipu, zapomeňte, že budete ten samý večer pít standardní hospodský (euro)pivo, bude vám připadat jako voda z pračky.

This entry was posted in Czech stuff and tagged . Bookmark the permalink.

3 Responses to Non-bmx blog: IPA

 1. Michal says:

  V Liberci maj i točený:) http://www.azyl-pivnibar.cz/

 2. Holmes says:

  A kde to Double IPA od Mordýře seženu?

  • hout says:

   Mívají ji v HK v Pivoňce, případně přímo od zdroje, s tím ti můžu pomoct Holmesi, kolegyně tam bydlí a zásobuje mě. Ale momentálně Double IPA není k dispozici 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Calculate *