Dirt jump – all time low

Před lety, z dnešního pohledu sakra dávno a dávno, dirt byl podívaná. Velký skoky, zajímavý ježdění, jiný triky než někde v parku. Pozoruhodný, kam se to dostalo. Jedna fotka z roku 2005, jak tehdy vypadal dirtový contest, pod hlavičkou Red Bullu, dělal to bmx člověk tělem i duší, Jay Miron.

A jedna z dneška, menší kvalita a tak, ale myslím, že všechno je jasný. Rok 2018, pod hlavičkou Monster, co dodat. Úroveň triků, obrovská evoluce. Dirt jump jako takový, pravěk a ještě jednou pravěk. Ta disciplína je vlastně mrtvá. Smutné.

A ještě poznámka pod čarou, abychom byli objektivní, musíme si to přiznat. Dirt jump šlape poctivě a daří se mu, bohužel už ne na 20″. Mtb nás nakonec převálcovalo a dirt jump se přesunul tam. Protože proto. Nezbývá, než závidět.

This entry was posted in Czech stuff and tagged . Bookmark the permalink.

9 Responses to Dirt jump – all time low

 1. kuba najman says:

  je to zvláštní… Monster nakydá 4 hromady hlíny se zelnym sprejem. Vans si “pronajme” pár hotovejch betonovejch bowlů a jedem. Děláme šílený kontesty. Akorát, že ta Vans bowl série byla něco zajímavýho a našláplýho. Ale celkově vymyzela ta kreace a chuť tvořit. Rvát někam do haly stovky a stovky m2 překližky na zajímavej park pro dva dny krutýho jamu, nebo v srdci mtb ráje postavit z kopce šílený dvě lajny. Závody v tunelu metra a podobně. Jsme celkem v řiti co? Mně osobně by to mohlo bejt v celku jedno. Ale je mi líto těch kluků 12 – 17, že nemaj a neviděj to, co jsme měli my…

 2. Fish says:

  Dřív prostě platilo, co si sám nepostavíš, to nemáš. Pokud jsi teda nejel na Štvanici, nebo měl to štěstí, že někde blízko vyrostl na nějakej ten rok dirtpark od Red Bullu – Backyard Digger, zbejvaly pak jen polorozpadlý plecháče ve městech a vyjímku tvořil ještě Kamilův hangár… U těch kluků 12 – 17 je otázka, zda by dneska vůbec o něco takovýho stáli, když je v každým druhým městě betoňák a podmínky jsou úplně jinde. Prostě se to vyvíjí jako všechno, takže my jim zase můžeme závidět to, že vezmou kolo a jdou hned jezdit, aniž by řešili jak co postavit a proč si na tom nejdřív rozbíjej držku 🙂 Ta možnost tady pořád je, ale jak je vidět, těch lidí spíš ubývá. Každýho volba, já jsem rád že ty začátky už proběhly a byli jsme u toho.
  PS: vzpomněl jsem si při psaní tohodle na BMX Worlds 2005, pro mě jedna z top akcí uplynulé éry! Kdo pamatuje? Hádám že na tomhle webu většina 🙂

 3. frenk frantik says:

  Presne jak rika Fish, mladi si dnes klepou na celo jak nas mohlo bavit si prvni nahazet hromadu a az pak neco zkouset. Dnes prijdou do parku a bouchaj do rititek a kopou do ramu tak dlouho, nez ten barspin a tailwhip otoci, regulerni trenink, pro me treba na ukor zabavy, ale kdovi jak to berou oni. Dnes jsou i jine vzory, logan martin, pat casey a takovi roboti. Zase bych se mel vratit k dnes uz zapomenutym riderum. Dost vzpominam na jimmyho levana a to nebyl uplny dirtak, pritom muj oblibenec. Hout nakousl tema na sirokou diskusi a zamysleni. Houte umirame nebo uz jsme umreli? V JC jsem ted castej ale krome Dusina nevidim nikoho a uz jsem to s nim resil, co ta parta? Kadr maka, Hout rodina, Mates zevl a zbytek … Ale je to pochopitelne

 4. hout says:

  No, pointa článku byla trochu jiná, než že mladí nekopou a tak. Spíš jak se to bmx (Freestyle) vyvinulo někam jinam, původní kořeny byly jinde. Dnes je to gymnastika, olympiáda a tak, potom mega rozjetý street, akce typu Vans Pro Cup nebo Battle of Hastings, undergroundová trailsová scéna.. Ale pro dirt nezbyl prostor a v podstatě umřel. Když největší americká série se jezdí na čtyřech hromadách za sebou a půlka těch robotů neumí jezdit na kole, je to smutný.
  Paradoxně bych řekl Frenku, že se JC docela zastabilizoval. Snažíme se držet aspoň jednou týdně digování v lese, obvykle neděle, docela se nás i zatím pár sešlo. Staví se nová lajna, zase posun v lese. Docela mě to baví.
  Co se týče webu, času je málo, energie taky a většinou to investuju jinam. Měl jsem spoustu námětů, něco i rozepsanýho, ale nedotáhnul to. Třeba zase přijde dobrá vlna. Co ostatní?

 5. kuba najman says:

  já to s těma mladejma myslel jinak… Oni už dneska neviděj a nezažívaj ty zajímávý závody a přenosy z nich. Už neběžej videa z Elevation a DreamLine a Toastjamu atd… Tak jsme to myslel.
  Registrujete co se snaží dělat Trey Jones a jak teď bude druhej ročník Swampfestu? Co vy na to?
  Na Battle of Hastings chci jet a vidět to naživo. Není to daleko a není to drahej vejlet. Koho by to ještě lákalo? Jezdilo se dřív kde kam. Můžem na černý pivo, fish and chips a nejlepší jezdce světa 🙂

 6. hout says:

  Jo, Swampfest registruju, loni obrovský úspěch a letos to bude určitě ještě mnohem dál. Jen dobře, že se dějou takový věci, v podstatě je to reakce na celou tu gymnastiku bláznivou a komerční sféru bmx obecně. Jak to tak bývá, vedle mainstreamu vzniká vždy alternativa, nejinak i v bmx, moc dobře to je.
  Battle of Hastings by mě taky lákal. Spojit to s nějakým spotem po cestě? MX je pecka, Villij bych chtěl taky vidět.. Třeba dáme? V tuhle chvíli ale největší výzva tohoto roku je znovu PA..

 7. OndraS says:

  Haha, to je dobrá šaškárna, měli by jste jim poslat video z Dirt and Rollu jako referenci, aby ty prachy radši nasypali Kudrovi na další ročník. Takovýhle wow akce pro dementy, kterým je jedno jestli tam někdo sype deset kotrmelců, nebo se tam mlátí korby v převlecích židlema po hlavě, nebo tam projíždí bakelitový káry fakt rychle dokola, snad nejsou hodný ani toho největší vidláka. Do tý zelený sračky musí lejt nějakej vypatlátor, kterej rozpustí člověku kognitivní schopnosti v totální žumpě, jinak si to nedokážu vysvětlit. Dám si radši zelenej čaj po ránu, ať tam za pár let nesedím taky. 😀 Dík za pobavení po ránu Houte!

 8. kuba najman says:

  Vejlet na BattleOfHastings by samo mohl obsahovat MX (tam chci straaaašně dlouho) a Villij je podle mého povinost, když bychom byli v UK!

 9. hout says:

  A to jsi Kubo neviděl (předpokládám) to jejich videjko “Trekt Op Nieks”. Masakr.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Calculate *