Quo Vadis bmx – část druhá: May punk live forever.

Dnes jsem se na TBB podíval na anonci Honzy Valenty k Winter X festu, který pořádá jeho VSA agentura, a přečetl si komenty. Vedlo mě to opět k hlubšímu zamyšlení nad současným fbmx.

Zde pár úryvků z jednoho Jenyho komentu (pro plné pochopení doporučuji podívat se na onu videopozvánku a přečíst si komenty, docela to stojí za to):

…V punk stylu by BMX hodně rychle zahořel….
…Nikomu necpu do hlavy at dělá BMX jako např. já. Je to kurva dřina se udržet ve světové špičce a dávat se neustále dohromady. Na to bys neměl ani kdybys chtěl, tomu věř. Takže je pohodlné říct já na to mrdám, já jsem punkáč…Každý si může vybrat. Každopádně tato část jezdců celosvětově drží BMX při životě. Nebudou velké závody, nebudou ani média a nebudou další jezdci.“ – Jan Valenta, PRO bmx rider.

Jeny Valenta si šel nekompromisně za svým snem a stal se profi bmx jezdcem. Obnáší to mnohé, od slávy, velkých aut, natuněných kočiček až po velkou vyhrocenost, nepříjemná zranění a povinnost chovat se profi za každé situace. Jeny se se svou VSA agenturou letos vrhnul i do pořádání závodů.

Názor horlivě propagovaný všemi profi jezdci, někteří ho následují, někteří souhlasí, někteří neřeší, někteří nesouhlasí, někteří se smějí. Otázka zní, je pro fbmx dobře jeho profesionalizace, komercionalizace a s tím spojená masivní medializace? Není to jednoduché, jednoznačně odpovědět. Na jednu stranu, klasický klišé všech profíků: více medializace => více vidět => větší zájem sponzorů, více peněz, více závodů, více nových parků => více jezdců => větší business => více profi jezdců => horlivě propagovaný názor, že takhle je to správně… a tak dále. Je to opravdu tak? U nás i ve světě se boom bmx (bikrosu) konal v 80. a první půlce 90. let. V té době se jezdilo v teplácích, všichni měli stejný kola, nikdo nic neřešil, všechno jelo v těžkým punku naprosto amatérsky.  Tehdy na začátku 90. byla na bmx krásná právě ta pohoda, ten amaterismus, žádný hrot a všechno šlapalo jako hodinky. Trénink bylo ježdění s kámošema, pro radost, výstavba tratí nestála miliony, kola byly ze železa za litr a všichni jezdili. Obrovský úpadek přišel v druhý půlce 90. let s právě začínající profesionalizací, vše dovršil nástup nášlapných pedálů. Dnes je bikros profi sport na úrovni atletiky, jen ty peníze tam nejsou. Česká bikrosová základna se scvrkla z pomalu 10000 členů někam ke 300stům.. Odmítnutí profesionalizace v bmx bylo vidět i na masivním odchodu jezdců k mtb (dual slalom a později 4x), kde bylo vše na začátku, opět čistý amaterismus plný punku a pohody. Z mtb se to také postupně vytratilo a dnes nejezdí zdaleka tolik zapálených lidí, jako tehdy (ano, pochopitelně čistě amatérských cyklistů na XC popřípadě dnes moderních endurech zřejmě přibývá).

Michael Beran, asi nejznámější český PRO rider. Kdysi to zabil v "bmx filmu" True Life větou, která zněla nějak takto: "Vždyť já to tady nedělám pro sebe, já to dělám pro vás, tak si to konečně uvědomte." Málem jsem smíchy spadl ze židle, když jsem to viděl poprvý.

A jak si vede fbmx? Pamatuji, když jelo na Štvanici MČR v parku 170 jezdců.. Tenkrát se sjeli lidi z celý republiky si společně zajezdit, panovala pohoda, nikdo se nehádal, v jaký má jet kategorii, jaká je porota a kdesi cosi. To byl boom českého fbmx, který se už možná nikdy nevrátí. Dnes je mnohem víc parků, mnohem víc možností, mnohem víc vynikajících jezdců předvádějících triky, o kterých se nám tehdy ani nesnilo, že vůbec budou kdy možný. Profesionalizace je patrná a komercionalizace jakbysmet, když vidím Jenyho pozvánku. Je na tom však česká scéna lépe? Jezdí víc lidí? Baví to lidi víc? Jsme zkrátka o kus dále než tehdy? Každý ať si odpoví sám. Občas někde vidím od starších jezdců jakýsi nostalgický povzdech, jo to byly tenkrát časy. Taky si rád někdy vzpomenu, jak jsme měli všichni do jednoho radost, když Viktor Plas v košili, kapsáčích a obrovských chráničích venku na kalhotech otočil na punkový Marosaně 360. Troufám si říct, že mělo fbmx tehdy určitýho ducha, který se pomalu vytrácí, stejně jako se vytratil z bikrosu.

Lidi, který to baví, budou na dětským kole blbnout i v punkostylu. May punk live forever a lesy zůstanou lesy..

Abych to shrnul, je komercionalizace a profesionalizace směr, kterým by se mělo bmx ubírat? Skutečně by v punko stylu “bmx hodně rychle zahořel“, jak říká Jeny? Nemyslím si. Lidi, který to baví, budou blbnout na malých kolech klidně i v punko stylu, jako kdysi.. Jen Beranům, Valentům a dalším mladým sportovcům by se hůře plnily jejich sny o životě profi jezdce. May punk live forever a lesy zůstanou lesy..

This entry was posted in Czech stuff and tagged . Bookmark the permalink.

13 Responses to Quo Vadis bmx – část druhá: May punk live forever.

 1. Adam Robenek says:

  Dost důležitý článek, o kterém by se mělo více mluvit!
  Asi na tom něco bude, když mám pocit při sešlosti s partou na kole, že je všechno
  úplně nejlepší vyndaváme se bavíme se atd. k tomuto hezkému pocitu bych chtěl přirovnat např. MOUSTACHE & PULP BMX JAM. Naproti toho když přijedu se podívat na závody do např. do Zlína a naseru se tak, že už bych tam v životě nejel.

 2. arabela says:

  Souhlasím s Adamem co se týče že tenhle článek je na výbornou a mělo by se o tomhle i více diskutovat. Můj názor na tohle:”Myslím že že trocha te komercionalizace nebude nikdy na škodu, přeci jen máme diky tomuhle nějaké parky navíc, ne každý jezdí trails. Rozhodně jamy a pozvánky ve stylu kdy Jan Valenta to zve na nějakou diskotéku kdo ví kam….. tohle je opravdu moc k smíchu heh. Ten punkový styl k tomu prostě patří, to jak kluci na závodech hrotěj triky a jejich neuspěch svaděj na někoho jinýho, tohle doopravdy NE. Nejlepší chvíle na BMX prostě zažíváš když se sejdeš s partou a hecujete mezi sebou, či spolu kecáte o všem možném, holky, videa, komponenty, atd. Co se týče Michala Berana, jeho přístup ke kolu nedokážu řadit jako přístup který nam kdy prospěl.”

 3. Halba says:

  Pěkně sepsaný Houte,
  nicméně ti budu oponovat v názoru, že s komercionalizací začal útlum BMX a MTB. Když ještě tyhle sporty nebyly tak profláklý, znamenali i určitou rebelii a underground, což spousta lidí vyhledávala a s příchodem komerce to pro ně přestalo být atraktivní. Ti praví srdcaři ale podle mě zůstali, ti si jedou vdycky to svoje v punkový hale, nebo na trailsech v lese a o moderní vývoj komerčním směrem se prostě nestarají. Když se podívám na dnešní scénu, tak si řeknu “Kam jsme to dospěli”, ale pak prostě vypnu kompl a du si zalítat na dirty a je mi to jedno.

  Profesionalizace přinesla taky obrovský technický pokrok, přiznejme si, že je daleko pohodlnější lítat na 10kg kolech, než na 17kg macku, který po každým zahranění potřeboval generální opravu.

  Na druhou stranu je pravda, že BMX tímhle ztrácí svoje kouzlo. Není to jen kvůli komerci, ale i kvůli přístupu jezdců. Spousta lidí už nechodí na BMX jezdit, ale “trénovat”, nesnaží se dostat kolo do ruky co se týče stylu a jistoty, ale odjet co největší peklo za každou cenu.

  Toť v krátkosti můj názor na toto téma. 🙂

 4. Jeny says:

  Takže jestli k Tomu mohu i já něco přidat, když už se tu bere moje jméno do pusy. Dávám zase kus svého drahocenného času, ikdyž nevím jestli to bude mít smysl…

  Jen důležité body:
  1. Upoutávka na Fajn radio Winter X fest není upoutávka na BMX akci, ale párty s minirampou uvnitř v klubu. Nikoho nepřemlouvám, nenutím. Jen dělám to, co mě živí, co mě baví a co dělám dobře. BMX akci děláme víkend na to a to FOR BMX.
  2. VSA Xtreme nepořádá závody prvním rokem.
  3. I já jsem z jezdců, co nikdy neřešili co jezdí, jak vypadají a hlavní bylo, že se jezdí.
  4. Nemyslím si, že by úpadek komunity a počtu jezdců měla na svědomí komerce. Myslím, že je to dobou především. Místo, aby se jezdilo, tak každý sedí u netu a Facebooku a krmí ostatní, stejně tak jako Hout, který se nyní snaží vyvolávat hádky.
  Po přeposlání tohoto článku kamarádem, jsem si ho přečetl a reaguji, jinak bych asi neztrácel čas, protože nežiji FB životem, snažím se konat. Mám na letošek spoustu důležitých projektů jak motivovat děti a začínající jezdce. Protože zde vidím hlavní problém. Malí kluci nechtějí nic dělat, vstát od PC a jít kopat dirty… nebo se pletu?
  Já jsem strávil celé dětství kopáním dirtů víkend co víkend a dnes? Málo kdo jde pomoci a je schopný vůbec vzít lopatu do ruky a vědět jak se s ní vůbec dělá..

  Nebudu Vám hnát vodu na mlýn. Nechci s nikým bojovat. Nikomu nic necpu, at si každý sám vybere, jakou chce jít cestou. Od toho se bavíme, že děláme freestyle. Od Houta bych tento článek nečekal. V jeho profilech si pamatuji jeho oblíbené jezdce jako je Chris Doyle. Copak to není Pro jezdec, komerce se vším všudy? A záleží na tom vůbec? Mně záleží především na jeho osobnosti, jaký je jako člověk…

  Kdo chce jezdit sám pro sebe a být v lese, ať to dělá. Kdo chce cestovat po celém světě a plnit si BMXem své sny, ať to dělá a přeji mu to. Myslím, že je jedno jesli punk nebo komerce, jde především o povahu lidí. A jestli mám přesvědčit líného malého kluka, co jen sedí u PC ať něco dělá, tak se mi to povede lépe čím? Že budu punkáč v lese, kterému je vše jedno nebo komercí, že ho lákám na exhibice, akce, závody, že mám v ruce Monster, ke kterému vzhlíží a mám spozory, které by také chtěl?

  I odpověď každého může být jiná. Já si myslím své a podle toho dělám..

  Jinak díky za poklonu, jakožto největšího komerčáka.

  Jeny Valenta

 5. Jeny says:

  Ještě poslední věc, kterou je asi zajímavé zmínit. Ve Vaší hlavičce webu ABOUT, vidím kluky se kterýma jsem myslím dobrý kamarád. Kuba N., Kudr, Frenk,.. Jak jsem již psal, je mi jedno jak a co jezdí, ale především, jaký mají charakter a co v hlavě. Dost by mě mrzelo, jestli i oni s tímto článkem souhlasí a vidí mě jako chybu BMX vývoje…???

 6. frenk frantik says:

  Sleduju ty komenty i na TBB, ale nějak jsem se nechtěl zapojovat. Když už si mě vyzval tak jdu do toho. Jeny jezdí už pěkně dlouho a vývojem bmx si prošel, o tom žádná, Hout jak by smet, jeden se vydal jinou cestou než ten druhý. Každopádně si nemyslim, že by to Hout myslel nějak extra striktně proti Tobě Jeny. Myslím, že nám to může být jedno, my si zalezem do svého lesa. Mrknu i na videa hrotičů co dávají trojté salta s pěti vruty ale mě se to nelíbí, na oko to podle mě neni hezké, to ovšem nemění nic na tom, že bych se kvůli tomu s někým nebavil. Jeny, když jedeš velký závod, vždycky Ti fandím a přeju, aby ses umístil co nejlíp. Je to o tom, že Tě znám. Podle mě patříš ke zdravému jádru bmx komunity, která drží při sobě, ať jeden jezdí flat nebo vert, a jak dobře jezdí, to je podle mě úplně jedno. Nejednou jste mi s Andrejkou pomohli, na to se nezapomíná, i když jste nemuseli. Vzal sis do bytu floutka, který nic moc nejezdí, neni slavný a znám i lidi, kteří jsou namyšlení a tohle by nikdy neudělali, tak to je. Dneska jdou jeden proti druhému a oba jezdí na malých kolech, to já nechápu, hraju férově s každým kdo si to zaslouží a neřešim, jestli je náhodou rozhádaný s mým jiným kamarádem.
  Takže Jeny, máš můj respekt především za to, jaký jsi. Docela chápu, že ta pozvánka mohla působit trošku komerčně, nebo jak to výstižně říct, ale to jen pro lidi, kteří Tě neznají. Toť můj názor, asi by se k tomu hodilo říct i víc a trochu objasnit jak to myslím, ale to můžem osobně, rád Tě zase uvidím.

 7. hout says:

  Čau Jeny, tak kde začít. Především bych rád řekl, že máš můj velký respekt, kam si to s kolem dotáhnul. Ačkoliv tě osobně příliš neznám, myslím si, že jsi i po lidský stránce v pohodě týpek. Skoro mě mrzí, že jsem tě použil pro tento článek. Bohužel to vyplynulo z kontextu, nápad k tomuto článku se mi rozvinul v hlavě právě po zhlédnutí tvé pozvánky a přečtení komentů. Ty a Berry jste nejznámější (a vlastně i jediní) český opravdu profi jezdci, jste zastánci vývoje bmx určitým směrem a máte oba velký vliv na českou scénu. Chtěl bych říci, že tento článek není a nebyl myšlen jako osobní útok na nikoho z vás, pouze jsem použil konkrétní osoby a jejich konkrétní přístup k dokreslení své myšlenky, svého názoru, který zde prezentuju. Předpokládám, že si stojíš za tím, jaký jsi, jak se prezentuješ a jakou cestou jsi se vydal, proto doufám, že ti to nevadí. Sorry, jestli se tě to dotklo, ale opravdu tento článek není mířen proti nikomu. Snad i čtenář to takto chápe.
  Když vytahuješ Chrise Doyla, ano, vždycky to byl můj oblíbený jezdec, radost pohledět. Ovšem oblíbený jezdec je to pouze po jezdecký stránce, jako osobnost ho nemohu soudit, znám ho pouze nepřímo přes Marka Potocznyho. Podle všeho je Doyle nejvíc příjemný člověk. Pokud bych měl vytáhnout oblíbenou osobnost v bmx (nikoliv pouze jezdeckou stránku), Doyle by to určitě nebyl, líbí se mi spíš přístup Nuttera, Mulvilla, FBM party, Metal party, Seana Burnse, na profi úrovni třeba Aitkena, Bohana, Fostera nebo i Nyquista. A když už jsi vytáhnul toho Doyla, ačkoliv dosáhnul v bmx takřka všeho a je považovaný za jednoho z nejlepších dirt/trails jezdců všech dob, zůstal po celou dobu své profi kariéry svůj, bmx komerce se ho v ničem nedotkla, prezentuje se stejně dnes jako před 14 lety v jeho prvním Props interview, jezdí s kámošema v lese, bez chráničů, na pohodu, žádná posilovna, žádný hrot. Jen si k tomu občas skočí na Dew Tour, nic víc. To se mi líbí.
  Lidi nekopou, to je pravda. Tak to bylo, je a bude, jak kdysi pronesl David Benda (poté co to napasoval v Nehvizdech hlavou přímo do nájezdu), hlína smrdí, což by se dalo zobecnit na práce smrdí a hlína bez práce nejde.
  I před těmi 5-6 lety, kdy se jela ta Štvanice se 170 lidma, byl internet rozjetý ve velkým, sice nebyl FB, ale kdo chtěl sedět u kompu, seděl tam už tehdy.. Neřekl bych, že je dnešní doba tolik odlišná než tehdy. Hlínu dnes možná kope dokonce i více lidí, než tomu bylo. Kdo ví, kde je zakopaný pes.
  Ještě jedna vsuvka, HK a Pardubky mají špičkový parky, asi nejlepší v ČR, je v těchto městech silná bmx scéna? Hodně jezdců? Nevím, ptám se, jen si pamatuju, když byl v Pardubkách před 2 lety na škole Kudr, tak mi říkal, že tam skoro žádní místňáci nejezdí, pouze známí lidi z okolí.. Ergo pomohly tyto parky zásadně rozvoji scény a přísunu nových jezdců v těchto městech? Nekvete bmx více spíš někde ve Valašských Kloboukách, kde si kluci postavili park sami, na punk? Já nevím, jen se ptám.
  Každopádně, díky za koment Jeny a ať se daří, budu ti letos na Dew Tourech držet palce stejně jako loni.

 8. Kuba najman says:

  Pro Jenyho i Houta:
  Znam oba, oba jsou ve svem zivotnim stylu(ktery se promita do jejich bmx tvare) uplne opacne extremy. A tyhla dva protiklady se v nasic zivotech a tim padem i svete bmx(pac co si budem to je nas zivot) stretavaj.
  Jeny Hout vubec nic proti tobe nerek, mel myslenku, uvahu, zamysleni a pouzil te jako modelovej priklad pro tohle to.
  Myslǐ ze on i ja k tobe svim zpusobem zvhlizime, a je dobre ze se delaj akce, ktery pritahnou dalsi krev k bmx.
  A osobne to mam tak ze styl punk a jezdit v lese mi sedi, ale naopak beru i mega akce co zaplatej novej park nebo vrazej neco do budoucichjezdcu. Podle me si muzem brat od kazdyho co potrebujem. Upadek sceny a vseho jako uplne vsecho vidim taky spis v dobe. Ted uz mesic spis jezdim na skatu v bazenu na stvanici a za tudobu se tam se mnou houpe jen Jurasek, Vejce, Panker a par dalisch dospelejch. Maldi nikde, park total prazdnej… Skate si jede uz komerci kotel dlouho, oproti nam bmx ale maj jezdcu generace srdce a typu jako jsme my tolik co nas je dohromady i se spuntama:D tesim se az mi bude 32 a bude to podobny. Vzdycky tahnou ty starsi, potrebujem jich vic

 9. zachy says:

  Stejně si myslim že punkovej přístup a PRO jěždění lze spojit. Jeden příklad za všechny (sice z MTB) je Andreu Lacondeguy. Stabilně je v top desitce na všech velkej MTB akcích, lítá na největších poletech, dává mega triky, jeho superman nemá konkurenci ani od nikoho na bmx. A přesto je to punkáč jak svině, kterej nic moc neřeší, ale jenom si dává svoje pekla.

 10. hout says:

  Žádná o tom, punk a profi bmx se dá bezpochyby spojit, stačí jen dostatek talentu. Jeden příklad za všechny: Chase Hawk. Těžká zhulka a velký zevlák, který se projede na kole jednou za čas, ale má to tam jako nikdo a vždycky zabije.
  O tom ovšem tenhle článek není.

 11. Fish says:

  Zajímavé téma (myšlenka), a celkově věc, která se řeší asi už delší dobu… Nechci se přiklonit ani na jednu stranu, je to názor každého, jak to chce mít. Každopádně mi ale přijde, že na dnešní bmx scéně se řeší dost věcí, které by dřív nikoho řešit nenapadly, a to není asi moc ok… Já už téměr nejezdím, spíš vůbec, takže tu zas nechci moc kecat. Když se ale podívám zpět, na to, když jsem byl na kole téměř každý den, tak to bylo o dost jiné než dnes, a pokud bych si měl vybrat punkovou hlínu, nebo super park v každým druhým městě, byla by to spíš ta hlína. Bez lidí, který řešej co máš na sobě, jaký máš kolo, a že jsi asi trapnej, když jsi ještě nesundal brzdu… Když si vzpomenu hodně moc roků zpátky, pamatuju si na exhibici kdysi v Brně, na výstavišti když byl invex, a Jeny tam jezdil na funboxu, možná tam byl i David Pánka a další…bylo to fajn, lidi netušili o co jde, sranda. To je tak 7 roků asi, možná 8, už nevím. Taky pamatuju časy, když jsem občas zajel do skateparku ve Chlumci (kousek od N. Bydžova, kdo nezná) a v té době tam kolovaly řeči o tom, jak vždycky přijede nějakej malej kluk, a docela to tam dává… byl to malej Michal Beran. V týhle době mě opravdu bmx bavilo a pokud to mám porovnat s tím, kde je bmx tady v ČR dnes, mám na to takové rozporuplné názory… Možná více kladů vidím v minulosti. Možná.
  Pak můžu taky ještě něco dopsat k situaci o parku v Pardubicích. Byl jsem v tom městě skoro pět roků. Pamatuju když u nádra žádnej park nebyl, jen louka, a na Dukle byl starej park, plechovej, ale i s vertem a minirampou… jezdilo nás tam asi deset, bylo to supr, i když některý překážky už měly po kariéře…takže taky trochu punk. Pak se začal stavět park novej, u nádraží, a úřad proto nechal starej park zavřít. My jsme tam ale jezdili dál, takže potom nechali lidi z úřadu zavařit vrata aby se do starýho parku už nemohlo… Dál to tedy probíhalo tak, že jsi jel do parku, a lidem, co už tam jezdili, jsi podal bike přes plot, pak jsi přelezl, a jezdilo se stejně. Ta parta tam pořád fungovala… občas přijeli policajti, vyhnali nás a takhle to šlo dokud nebyl hotovej novej park. Pak se tenhle definitivně rozřezal, zmizel… Do Pardubic začali jezdit lidi z jiných měst, a kluci, s kterejma jsem jezdil v tom starým parku kdysi, už dnes téměř nejezdí, důvody byly různé, včetně toho nového parku… Tohle je v mým případě takovej příklad toho, jak nová bmx scéna zabila tu starou, tedy i punkovou řekněme… Na druhou stranu novej park ale určitě pomohl ve vývoji nejednoho jezdce.
  Na závěr bych chtěl tedy říct asi to, že dnes to vidím tak, že dříve mělo bmx jeden směr, dnes možná dva a je na každým, co si vybere. A souhlasím s tím, co nedávno říkal jeden můj kámoš – že se teď bmx dost (a zbytečně) řeší…
  Ještě jak psal Hout o bmx scéně v HK – park je tam super, kolik tam jezdí lidí nevím, ale vím, že tenkrát, když začal fungovat monkey camp, kterej dal Kamil dohromady, mi bmx scéna v HK připadala opravdu silná. Nebo alespoň na HK letišti…aspoň do té doby, než se tam taky začlo řešit co kdo s kým, ale to sem asi už nepatří, a nebo taky právě dost možná ano… (tím nechci dávat podnět k tomu, aby se to tady nějak řešilo).
  Ale jeden velkej přínos má ta dnešní mediální bmx scéna – tím jak je bmx už všude provařený, nekoukaj na tebe lidi ve městě jak na debila, co jezdí na dětským kole 🙂 I když tohle k tomu dřív taky patřilo…

 12. frenk frantik says:

  Hezky pěkně si to vystihl Fishi. Díky Tobě jsem si vzpomněl jak jsme jeli s klukama do pardubek na duklu do parku a bylo zavřeno, takže přes plot hehe, a to máme pěkně daleko z Hodonína, ale tehdy skoro nic nebylo, takže jsme byli nejvíc nadšení. Všude na tripy se jezdilo vlakem, to byly časy

 13. Korbik. says:

  Článek o mafiánství v České scéně,. 😀

  Adam Robenek: Zdravim El-stylo .. díkes za připomenutí jamu,. Udělalo to v Liberci radost! Takže snad brzy na dalším pojezdu,. už jen hrstka ví co znamená Pro Radost.

  Ať to šlape ,. (Bez rozdílu)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Calculate *