Bikehall contest

Opožděný dojmy pana Houta z letošního Bikehallu. Je to zase mrdka, takže bacha na to, abyste se nenasrali, varuju všechny neználky a sporťáky, rozmyslete si dobře, jestli chcete číst dále. Kdo chcete, prosím račte.

Jist si už nejsem ničím, ale myslím, že jezdím do Trutnova na Bikehall od samýho začátku a nevynechal jsem ani jeden ročník. V dobách prehistorických býval Bikehall senzací, závod v hale, inovativní park, slušný prizemoney, mimosezónní doba, kdy se nic nedělo a všichni byli natěšení někam vyrazit. Sjížděli se tam všichni, myslím tím všichni, bylo to setkání na začátek sezony, kde se pojezdilo, pokecalo, zachlastalo do plných a užilo si srandy se vším všudy. Zahrála k tomu většinou ještě nějaká kapela a v neděli se vraceli domů rozbitý postavičky s bolehlavem a pocitem dobrýho víkendu za sebou. Ty časy jsou dávno pryč, přesto si Bikehall jako jediný závod u nás zachoval určitou úroveň a i přes mnohé změny funguje dodnes. Kdysi jsme jezdili na celý víkend, pak už jen na finále, ale pořád tam bylo to něco, co člověka bavilo a říkal si cajk, za rok jedem znovu. Letos poprvý mám pocit, že se něco změnilo a příští rok už na Bikehall seru. Přitom to bylo stejný jako loni nebo předloni, česká špička, pár zahraničních killas, dáme si píva, zasmějem se dřevákům a zaplácáme killerům.. Ale nebylo, něco tomu chybělo. Pro jistotu jsem vzal s sebou i pamětníka těch oldschool dob, radikálního liberála Mlaďáka, který je ochoten se mnou polemizovat o čemkoliv, tady se ale shodujeme. Dívat se dalo tak na poslední čtveřici jezdců, tam byla rychlost, vejška a alespoň trochu snaha o inovaci, snaha jet trochu jinak. Hlavně se to teda týká Pejdy a Šlézky, na ty se dobře dívá. Pejda se vyjezdil a posunul o kus dál, Šlézka na to sere a je to trochu vidět, ale stejně je to král zabiják, na kterýho u nás nikdo nemá. Zbytek startovního pole jede tak nějak pořád to samý, možná někde přibyl barspin navíc nebo nějaká vychytávka, ale v zásadě to jsou stejný jízdy, jaký jsme viděli loni i předloni, občas něco vyjde a občas ne. Michael Beran, loni naprosto vyladěný robosoft, až z toho člověk nechápal. Pak přišlo nějaký to zranění a já nevím co, robosoft se evidentně pokazil a Berry chybuje, to jsou věci. Mám pocit, že se zásekem Berana se zasekl i celý Bikehall. Zahraniční účast mizivá a hlavně jezdící to co naši, park ze stejných překážek se začíná zákonitě opakovat, lidí letos bylo málo, atmosféra se začíná vytrácet, už to všichni viděli a že tam je nějaká točka navíc? A co jako. DB s jejich antimistrem pera Fojtilou do lidí sice sype v poslední křeči něco jinýho (“Chybí jen dodat, že každý další Bikehall je víc a víc našlapaný.” – no ty krávooo, tohle je hláška měsíce), ale mě osobně letošní Bikehall poprvý zklamal a za rok budu radši v lese. Jsem zvědav, jak dlouho se tohle ještě udrží. Samozřejmě pro český bmx by to byla velká škoda, ale vývoj nezastavíš a pokud Bikehall nenabídne něco novýho, bude dle mého názoru jen těžko bojovat o přežití. Třeba se pletu a třeba ne.

PS: A ještě jednu vychytávku nesmím zapomenout. Kdysi byl jeden americký mlaďas, který byl před lety i na Bikehallu, jmenuje se Nicholi Rogatkin, bušil do toho od mala co to šlo, chtěl být ten profík, aby nakonec zjistil, že v USA je taková konkurence na bmx, že to asi nedá. Přišel ale na to, že na mtb zdaleka taková konkurence není, respektive když převede na velký kolo svoje triky, dalo by se s tím uspět. Teď je z něj velká hvězda mtb contestů a konečně profík, dostal se tam, na co na malým kole neměl. Velkej prostředník tomuhle sráčovi, protože to nikdy nebyl bmx jezdec, ale zkurvenej sporťák, kterýmu jde jen o fame, glory a cash. Světe div se, mtb kategorii vyhrál letos na Bikehallu jistý Vilibald Vítek, že by stejná story? Velký prostředník.

This entry was posted in Czech stuff and tagged , . Bookmark the permalink.

12 Responses to Bikehall contest

 1. Adam says:

  haha no nikdy jsem nad tím takto nepřemýšlel. Říkal jsem si no ty vole ten Vítek to udělal dobře z pohledu fame, glory a cash (asi ma chytrého manažera). Tím že přešel z bmx do mtb se můj pohled na něj skoro vůbec nezměnil. Někdo prostě jezdí proto, že ho to baví a někdo pro fame, glory a cash. Myslím, že tím co se stalo minulý rok na X-Games (zlato Hawk) se časem lidi typu Vítek (na kole moc jezdit neumim ale triky všechny) posunou do nějaké imaginární popelnice. Mimochodem takových přestupu bylo více. Nechci kecat, ale myslím že i Darren Berrecloth přešel z bmx do MTB a až tam uspěl.

  • Fašoun says:

   Jakožto horskej cyklista tu scénu už taky nějakej pátek sleduju, s Rogatkinem naprostej souhlas, robot, kterej by byl na trailsech asi hodně k smíchu, nicméně Darren je podle mě podlě mě srdcař jakejch moc není, průkopník a inovátor toho, co je teď v fmtb základ, a kterej v ústraní bez kamer a foťáků nakopal víc lajn než my všichni dohromady. A že ve svejch začátcích před x lety přesedlal na velký kolo, to byla podle mýho názoru jen jeho vůle, ne prachy a sláva kterou by tím získal. Nesmysl tohle srovnání s Rogatkinem, pokud to tak chápu. Honza

   • Adam says:

    Naprosto s tebou souhlasím Honzo. Vůbec jsem to nemyslel zle. Jen jsem chtěl říct že to není nic výjmečného a že jsou i takový jako Darren, kteří na kole jezdí nejvíc. Mimochodem Darren jezdil skoky už za jeho Bmx časů a dost to tam měl no 🙂

 2. hout says:

  Ano, je jich víc. První v této kategorii byl ovšem Benny Korthaus, pokud tedy vím. Jak píše Fašoun, Berrecloth je něco jinýho. On už někdy koncem 90. let byl tuším v PRO teamu Diamond Backu za bmx dirt (možná jsem měl i plakát jak dělá superman seatgrab indian na malým, bylo to ze Snapu z roku 99 myslím), ale je to Kanaďan a tam to velký na ty kopce tak nějak sedí víc. Nemyslím si, že u něj by šlo o přesun kvůli výsledkům. Koneckonců, jel na malým znovu Elevationy a dával jak svině, ten týpek je borec.

 3. LáčovkA says:

  No, všechno je to o penězích. Nemáš sponzory na novej park a prizemoney, nemáš show. Koukat na identickej park několik let nikoho nenadchne. A udělat něco novýho potřebuje taky dotáhnout lidi co na tom něčem budou dávat. Já už jezdil na poslední Bikehally spíš na to pívo a potkat známé. Btw jsem teď viděl video z FISE a přišlo mi to naprosto nudný. Strojový ježdění – prásk, prásk, prásk, ale koukat se na to nedá. Píčoviny jako megaramp taky bmx moc nepřidávaj. A kdy jste naposledy viděli klasickou vertku? Já už snad ani nevím a to je přitom právě disciplína kde se dá hrotit se stylem. Dneska se na parkovejch závodech zdá se mi jede jen styl robot, nebo páne šiditeli vystřelíme ho kanónem přhéz šapitó.

 4. Peters says:

  Byl jsem na bikehallu 08 a 09 jako divák a od 2010 do 2014 jsem jel v kategorii MTB. Z mého pohledu bikehall usmrtil jeho park. Rok 10 a 11 byl super. Dobrý fanál, step up step down atd. prostě celkem zajímavý park. 2012 přibyl ten velký fanál, který je tak nakopnutý, že kdyby ho udělali ještě o stupeň prudší, tak už do něj nabouráš. Malý funbox udělali nový, ale o půl metru delší a víc nakopnutý, takže fakt radost na tom jezdit, natož trikovat. Samozřejmě tam šlo trikovat, ale každý řikal, že triky které dá na příjemném skoku jak nic, tak na bhc to tam musí tlačit, aby to tam vůbec padlo. To potvrzuje to, že se díky tomu snižuje triková úroveň závodu. 2013 ty samé překážky, jenom jinak rozmístěné, takže nic nového. 2014 byl totální propadák. Redbull rozjezd na malý funbox a menší bank na velký funbox a step up, který byl pro někoho jistota pro nějaký větší trik, stál 5 metrů před vertovým rádiusem. Kdo v tom parku byl, ten nadával, že už to snad horší být nemůže. Už 2013 jsem říkal, že další rok nepřijedu, že už to je fakt hrozný ty překážky, ale stejně jsem přijel a bylo to ještě horší. Tento rok jsem se chystal na dirtové závody za hranice, ale nepotvrdili mi moji registraci, takže mě opět kámoši přemluvili na bhc. Při vstupu do parku jsem si říkal, že mě už asi nic nepřekvapí, ale překvapil mě transférek vedle velkého funboxu. Řikal jsem si, že se z toho bude dát skákat do funboxu, ale po prvnim najetí jsem zjistil, že ty rádiusy jsou použité z bývalé malé spiny, takže klasická bikehallová jízda do zdi a trochu zklamání, že nová překážka i když taková prkotina, se musí takhle zkurvit. Během tréninku jsem se podíval na mobil a registrace do závodů v Polsku potvrzená, tak jsem s radostí z bhc zmizel. Mimochodem na těch závodech jsem potkal několik zahraničních jezdců, kteří byli pravidelní návštěvníci bhc a tento rok už také nejedou. Když jsem se jich ptal proč, tak říkali, že ten park by byl fakt super, ale že to je všechno tak nakoplý, že je fakt nepříjemný na tom jezdit. Další důvod je také zrušení prize money v mtb, takže už se tam prý ani neni o co snažit. Jinak bavil jsem se o tom i s hodně bmx jezdcema a názory na park jsou všude celkem stejné. Souhlasim stím, že na bhc musí přijít nějaký nový prvek, protože tenhle park, je už víc než ohraný.

  Co se týče Rogatkina, tak nesouhlasím s tím, že šel do MTB kvůli tomu, že neměl na to se prosadit v bmx. Myslím si, že tam přešel kvůli tomu, že má radši větší skoky a takových akcí se na bmx tolik nejede. Samozřejmě hlavní důvod jsou asi prachy, ale na druhou stranu proč ne. Jestli měl na výběr jezdit bmx a jet na pár akcí za rok, kde se snad umístí, nebo jít do mtb, kde je seriál závodů a ví, že má na to dát všude bednu a mít tak statisíce Kč jen v prize money, tak já tohle rozhodnutí prostě chápu. Taky bych radši jezdil po světě a sbíral medaile, než seděl doma a řikal si, jak jsem promrhal svůj talent. Možná je to jen vývoj daného jezdce. Třeba po letech zjistí, že ho víc táhne něco jiného. Proč šel Pejda a třeba Dawid Godziek do bmx z mtb? Oba jezdili dobře i před přestupem. Proč šel Rogatkin a Vilibald do MTB? Taky jim to přece šlo i na bmx. Důvod Rogatkina je asi jasný, to jo, ale myslim si, že se za každym přestupem nemusí hledat hned něco špatného. Rozhodně nejsou první ani poslední.

 5. Markonel says:

  Chlapi, já si myslím, že si má každý jezdit, jak si uzná za vhodný. Někdo se rád sveze, zakládá si na stylu – druhej se zase potřebuje někam monstrposouvat, zlepšovat, odjet megatriky. Nezatracoval bych ani jedno, nekritizoval bych ani přestup z bmx na mtb, to je každýho věc. Když někomu vyhovuje jezdit pod stresem – dát nebo nedat robotrik – tak ať si tak jezdí, já se radši na pohodičku projedu v klidu.

  Když se řekne Vilibald Vítek, tak první, co mě napadne, je naprosto šílenej doublebackflip, kterej předvedl na Vans Dirt and roll – a to teda koule mělo! A pokud si vzpomínám, tak z toho byli v pytli všichni včetně Houta, druhej ročník neustále při besttriku vyvolával, že Vilibald dá doublebackflip.. Tak proč teď tolik kritiky na jeho adresu, že je robot na mtb?

  Mimochodem když jsem zmínil Vans Dirt and roll, tak musím zpětně říct, že to byla naprosto nejlepší akce, která kdy v Jičíně byla! Hodně jí postrádám a nejsem zdaleka sám..

  • hout says:

   Jasně, ať si každý jezdí co chce, ale pokud jednou dával bmx a hrál si na bmx týpka a pak vleze na velký kolo, aby bral vavříny, tak od jičínský BMX komunity respekt nedostane. A je úplně jedno, jaký salta mortale kde dával. Opět bych všem doporučil tohle, protože to je bmx.
   Díky Markoneli za pochvalu Dirt&Rollu, dělali jsme, co jsme uměli. Hodně lidí říká to co ty, ale stejně to velký firmy nepřesvědčí, aby pustily nějaký flus ze svého obřího marketing rozpočtu, aby byla sranda. Holt nejsme fotbal.

 6. milan p says:

  i to jeho chování a vse…. posledni misto bmx A prvni mtb? To o něčem vypovídá. ..

 7. martinas says:

  Souhlas!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Calculate *