Freestyle MTB

http://www.playwinterpark.com/media/images/events_other/CFF-tshirt.jpg

Kuba Vencl je na cestě po US, dává si tam kromě tréninku (ano, tihle kluci opravdu trénují) taky nějaký závody a tady je odkaz na videjko z jednoho takového v Coloradu, kde Kuba zajel hodně dobrý třetí flek. Tohle bych sem za normálních okolností nedával, ale zase se k tomu váže jedna úvaha. Opět upozorňuju psychicky méně odolné jedince, raději to nečtěte, mohlo by vás to nasrat. Více inside.

Video: Colorado Freeride Festival 2015 – Finals Highlights – PinkbikeMissed the live broadcast of the slopestyle finals, or simply just want to watch the top three runs all over again? Time to watch the highlights video from yesterday’s finals.

Freestyle mtb. Po letech hledání se zdálo se na chvíli, že trikování na mtb kole si našlo svojí legitimní cestu, která využívá naplno potenciálu velkýho kola a odlišuje se tím od bmx. Jinými slovy nabízí jedinečný produkt, který je spojen pouze s mtb. Horský kola a jejich show až na výjimky zmizely z klasických dirtových contestů, vytratily se z parků, zalezly zpátky do lesů a ježdění z kopce v rámci freeridů, kde občas padaly triky a občas ne. Soutěžně vznikla disciplína slopestylů, který byly dostatečně ve freeride duchu, mazec z kopce ve specifickým prostředí s velkýma dropama, rychlostí a skokama, kde se na nějaký extra povrch nehrálo, máme přece motorky.

V poslední době, zdá se, začíná se objevovat opět opačný trend. Mtb je více či méně mainstreamová disciplína oslovující širokou veřejnost. Mtb kola na rozdíl od bmx nejsou určeny pro děti a nestojí pár korun s mizernou přidanou hodnotou. Mtb je mainstreamový business se vším všudy a jako takový pro něj platí klasická pravidla, to znamená jedeme v komerci a podojíme to, jak to jenom půjde. Uvažují tak jezdci, promotéři i industry okolo. Velký firmy nabalující se na mtb (ať už výrobci kol nebo všelijaká nadnárodní havěť točící se kolem extrémních sportů) tak tlačí akci blíže divákovi, tedy z lesů a sjezdovek do měst, kde vznikají dokonce celé série rádoby slopestylových závodů. Ve městě pochopitelně není jednoduchý postavit freeridovou trať jako na sjezdovce, a tak světe div se, mtb se zase potichu začíná přibližovat bmx. Současný hvězdy městských slopestylů jedou bmx triky na trochu méně uhlazených bmx překážkách, přičemž samozřejmě dávají (kromě dropů) o poznání nižší level, než by se jel na tom samým spotu na bmx kolech. Ortodoxní freeride/freestyle mtb killeři vycouvali, tohle už moc smrdí bmx, zatímco oni lítají kudlu po lesích a sjezdovkách, kde se jede jiný level, mtb level, ne bmx level. Typický příklad je Lacondeguy, asi největší freeride/freestyle multitalentovaný mtb killer současnosti nemá zapotřebí hoblovat městskou mrdku a předhánět se v počtu tailwhipů a barspinů, jede si svoje štýlo a dělá to dobře. Se vší úctou, kam se na něj všichni ti městský sporťáci hrabou.

Ve výše zmíněných souvislostech má videjko z Colorada s Kubou Venclem trochu jiný rozměr. Zdá se, že trend přibližování se zpátky k bmx se začíná přesouvat i na mimoměstský slopestyly na sjezdovkách. No jen se na to pořádně koukněte, tohle není nic jinýho než bmx dirtový contest moderního typu, jaký se s přestávkami jezdí od dob prvního Elevationu ve Whistleru, poslední dva roky pod názvem Dreamline z produkce Red Bullu. Trochu tu trať v Coloradu doladit, tak na to může naběhnout bmx banda, která pojede o level větší náser, jinými slovy výsledná show pro lidi bude o level dál. A přesto se tady jede na horských, závod pro mainstream s podstatně většími peněženkami, než mají děti koukající v supermarketech po malých kolech. Někteří ambiciózní bmx jezdci pak utíkají k mtb, kde cítí glory, prachy, děvky, koks a chlebíčky, a mají pravdu, všechno to tam je. Kdyby vlezli všichni bmx pro rideři na mtb kola, můžou to současný rádoby slopestyle hvězdy (včetně těch českých) zabalit, nemají šanci, stejně jako se to stalo kdysi u 4X, kam hromadně naběhla bmx banda z bikrosu.

Co jsem chtěl celým tímhle výkřikem říci? Nic moc, snad jen, že je škoda, že se freestyle mtb opět vrací k bmx, kde zákonitě prohrává a nedá se na to moc koukat. Zároveň si ale přitom pro sebe ukrajuje nemalou část marketingovýho budgetu velkých firem točících se kolem extrémních sportů. Toho budgetu, který by na stejným hřišti mohl zaplatit lepší show, totiž bmx show. A na závěr dobrá rada pro současný mtb slopestyle killery: ždímejte z toho maximum a buďte na pozoru, protože vaše místo na výsluní může brzo nahradit nějaký nový bmx floutek s několika barspinama a tailwhipama v rukávu navíc.

This entry was posted in Czech stuff and tagged . Bookmark the permalink.

5 Responses to Freestyle MTB

 1. ptr says:

  Měls recht neměl jsem to číst

 2. Usi says:

  Dobre ! Vystizne! Presne! Davam #1

 3. Kuba V. says:

  O tomhle článku jsem se dozvěděl náhodou, opravdu normálně nemám zájem se probírat podobnejma výkřikama (jak si to sám nazval) vůbec zaobírat, ale po přečtení mi to leží už pár dní v hlavě. Bohužel nemůžu říct, že bych nesouhlasil s ničím co jsi v článku psal. Jsou určitě věci se kterými se dá souhlasit. Ale výkřiky typu :”ano, tihle kluci opravdu trénují” už od začátku jasně ukazují tvoje docela při nejmenším zvláštní postoje. Jako kdyby BMXaři netrénovali. Je to celý jenom slovíčkaření. Spousta toho co sám děláš má jistě znaky sportovního tréninku. To že u ježdění piješ pivo a jezdíš bez helmy, jsou z mýho pohledu jenom podivný pózy. Zajímalo by mě, kde jsi přišel na “sérii městských rádoby slopestylů” o té já nic nevím… Taky je vidět, že na věci koukáš z vnějšku a nevidíš souvislosti. Možná kdybys takový závod viděl na vlastní oči, tak by ti to trochu změnilo názor. Potom trochu toho míchání jablek s hruškama při zmínce o Laconovi. Každopádně nechápu tu zášť. Zvlášť když VY ortodoxní trailsaři jste tak v pohodě a “jezdíte jen pro zábavu”. Já osobně to nevidím jinak a především dělám to co mě baví jako většina lidí co jezdí podobný disciplíny, ne?. Celej článek trochu kazí to, že tohle navíc nebyl závod té nejvyšší úrovně, tam je to ještě o krok dál. No a na závěr, to co je větší show pro lidi je myslím dost sporný. Ono taky už jsem od nezasvěcených lidí slyšel, že na ty malý kola se nedá dívat… #onlyhoutcanjudgeme

 4. hout says:

  Čau Kubo, super, že jsi se vyjádřil, kdo víc povolaný by k tomu mohl něco říct, než ty. Hele ber to tak, že tohle je opravdu jen výkřik člověka zvenku, který to má nastavený hodně jinak, zažil celý vývoj bmx a z povzdálí sleduje i ty horský, dělá si na to nějaký názor. V článku není nic o tréninku nebo něco, když si vy chcete trénovat a tak vás to baví, trénujte. Ale když jsi to nakousnul, tak to rozvedu. I já/my jsme kdysi trénovali, organizovaně, v helmách a v chráničích, mega nás to sralo, nebavilo nás to. Byly to nějaký 3 hodiny týdně a bylo to tak 10 % toho, co jsem týdně na kole strávil, těch nejhorších 10 %. Nás totiž nebavilo trénovat v helmách, nás bavilo jezdit bez helem, zkoušet píčoviny, soutěžit mezi sebou o delší manuál, větší vejšku, kdo co skočí bez šlapání a tak. To byla ta zábava. Ten trénink mám spojený s dřinou, ve který jde o to být lepší než ten druhý. Bikros samozřejmě je o tom, ale i tak to pro nás nebylo to hlavní, hlavní byla ta zábava s kámošema. Když jsem pak z bikrosu pomalu přešel k dirtu a trailsům, tam tohle (trénink s cílem vyhrát) úplně zmizelo a mě/nás to hrozně bavilo. Dodnes ty starý bikrosáky s dobrou technikou baví trailsy, právě v tom jak je to volný. Prostředí velkých mtb contestů je předpokládám podobný a stejně zvrhlý jako na velkých bmx contestech (pokud ještě ne, je to jen otázka času), pro většinu lidí nejde o zábavu, o kreativní lajnu a pokaždý jinou jízdu, která tě baví a diváky taky, ale spíš jde o to vyndat nejvíc, vyhrát nad ostatními, pobrat cash a upevnit si pozici u sponzorů. A na to se trénuje. Jasně, pro někoho tohle dává smysl, ale pro mě a komunitu kolem těchhle stránek to zas tolik smysl nedává. Vyhrát ve freestyle bmx je pro mě sekundární efekt dobrýho ježdění na kole, který člověka baví, nikoliv cíl. Je to přesně jak kdysi říkal Bohan v jednom rozhovoru: „jezdím každý den, ale nikdy tomu neříkám trénink“. To jen k tomu. Jinak vůbec nechci mluvit o tvé motivaci k ježdění a tréninku, nikdy jsem tě v tomto smyslu nijak nehodnotil a neřešil. Zrovna u tebe mi přijde, žes to vždycky bral za správný konec.
  Že si jezdím s pívem a bez helmy. Hehe, věř tomu nebo ne, ale normálně jsme v lese postupným sledováním zjistili, že a) baví nás to s pivkem víc b) jezdí se nám líp, dokonce Holmes empiricky zjistil, že optimální hladinka na ježdění je 2 a ¼ píva, k obdobnému zjištění dospěli i někteří lidi v Améru, který jsem na cestách potkal. Funny story, v Pittsburghu na nejhustším trails spotu světa si jeden týpek, když tam byl poprvý, nejdřív dal 3 pivka (trojky, takže necelý 2 naše), aby byl v top formě a až pak šel jezdit, protože ten spot neodpouští. S tou helmou to je trochu můj zlozvyk a rozmar, jezdil jsem celý život kromě tréninků a závodů bez helmy, s helmou nás to vždycky sralo. Nějak mi to zůstalo dodnes a pořád se mi daří držet si svoje ježdění na úrovni, kdy si věřím i bez helmy. Rozhodně však nejde o nějakou pózu, je mi to ukradený, co si o mně kdo myslí. Když bych šel točit 360, vezmu si helmu, ale to krásný na dobrých trailsech je, že tě to baví i bez triků (díky tomu se to dá dělat dlouho, v podstatě dokud tělo dovolí). Mimochodem, i když se to už dost změnilo, na některých světových top trails spotech jezdí lokálové pořád ještě bez helem. Když jsme byli s Kudrem v roce 2010-2011 v Americe, většina lidí jezdila bez helem. Samozřejmě pro tebe a tvou generaci už to může být nepochopitelný, zbytečný hazard, póza. Za mě to bylo úplně běžný, kdo uměl jezdit na kole, jezdil bez helmy.
  Bmx je určitě v mnoha ohledech nekoukatelný pro lidi zvenčí, flat, street contesty a videa, malý parkový závody a vůbec spousta odnoží bmx je nuda pro lidi mimo scénu. Na druhou stranu, contesty typu Dreamline jsou neskutečná podívaná pro všechny, o tom se snad nebudeme dohadovat. Moje pointa jen byla, že pokud se na spotu jako byl třeba Dreamline před dvouma rokama (ten v Novým Mexiku) pojedou malý kola, tak to pro lidi bude větší zážitek (opticky větší vejšky díky odlišným proporcím kola a větší salta mortále), než když se to pojede na velkým, to je všechno.
  Obecně, já nezatracuju MTB jako takový, je to mazec kam se to posunulo a co na tom kole jde dělat. Jen když to supluje bmx, je to trochu škoda a nuda, toť vše. Díky čau, doufám, že se uvidíme v sobotu na Vápně. Klidně bych na tohle téma dal i debatu u piva, docela by mě zajímalo, jak to třeba ty osobně máš celý hozený.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Calculate *